Warszawa i Wrocław na czele rankingu przyjaznych miast
2024-11-26, 10:11 | aktualizacja 2024-11-26, 11:11
Według listopadowego rankingu "Top 5 miast", przygotowanego przez OGB PRO. najbardziej przyjazne do życia polskie miasta to: Warszawa, Wrocław, Gliwice, Poznań i Kraków. Stolicę najwyżej ocenili także młodzi mieszkańcy. Seniorzy wola natomiast mniejsze miasta - najwyżej oceniają Ostrów Wielkopolski.
Młodzi Polacy preferują mieszkanie w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław. Seniorzy wolą raczej mniejsze ośrodki, jak Ostrów Wielkopolski. Skąd wynikają te różnice w audycji "Zapraszamy do Trójki" tłumaczył prof. Łukasz Damurski z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Politechniki Wrocławskiej.
Posłuchaj
Stolica najbardziej przyjaznym miastem w Polsce
Warszawa uzyskała tytuł najlepszego miejsca do zamieszkania, biorąc pod uwagę średnią liczbę punktów uzyskaną w naszych zestawieniach rankingu OGB PRO, zdobywając 4,0 pkt. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław - 3,9 pkt. Na trzecim miejscu zestawienia najbardziej przyjaznych miast znalazły się aż trzy miasta: Gliwice, Poznań i Kraków, których średnia liczba punktów wyniosła 3,7.
Młodzi chcą mieszkać w dużych miastach
Duże miasta przyciągają młodych Polaków gdyż stwarzają im możliwości większe możliwości rozwoju. Niemal 79 procent mieszkańców Wrocławia uważa, że jest to miasto przyjazne do życia. Podobnie jest w Warszawie. Docenione zostały także takie miasta jak Kraków, Poznań i Gliwice.
- Duże miasta przyciągają młodych, a te średnie i mniejsze raczej cierpią z powodu depopulacji, bo młodzi ludzie raczej z nich wyjeżdżają - mówi prof. Łukasz Damurski z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Politechniki Wrocławskiej. - Oczekiwanie młodego mieszkańca jest takie, by w zasięgu mieć ofertę wielkomiejską, zarówno pod kątem rożnego rodzaju usług, jak i dostępności pracy i oczywiście wyższych zarobków - dodaje.
Przeczytaj także
- Pokolenie Z: czego szuka i oczekuje na dzisiejszym rynku pracy?
- Segregacja śmieci: mamy z tym problem. Czy pomogłyby oznaczenia na opakowaniach?
- Samotność atakuje młodych ludzi. Dane są zatrważające
Seniorzy wolą małe miasta
Polscy seniorzy już tak bardzo nie cenią możliwości mieszkania w dużych miastach i wolą mniejsze ośrodki. Najwyżej przez tę grupę badanych został oceniony Ostrów Wielkopolski. To miasto za przyjazne do życia uznaje prawie 77 procent seniorów. Podobne zdanie mają starsi mieszkańcy Nowego Sącza. W czołówce znajdują się także Inowrocław. Warszawa z wynikiem ok. 56,5 procent, znalazła się dopiero w połowie stawki.
- Seniorom w mniejszych miastach żyje się wygodniej - kontynuuje Łukasz Damurski. - Kluczem są tzw. relacje czasowo-przestrzenne, gdzie niewielki dystans do różnych funkcji, które oferuje miasto, ma decydujące znaczenie. Oferta usług oferowanych przez mniejsze miasta może nie jest tak szeroka jak w dużych miastach, ale dla seniorów jest ona wystarczająca, bardziej sprzyjająca ich codziennemu trybowi życia. Seniorzy cenią też sobie lokalność i przywiązanie do środowiska życia - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Łukasz Damurski (Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Politechniki Wrocławskiej)
Data emisji: 26.11.2024
Godzina emisji: 7.48
dm