Reklama

reklama

Kobieta w świecie biznesu. Przedsiębiorczyni nie zawsze może liczyć na wsparcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobieta w świecie biznesu. Przedsiębiorczyni nie zawsze może liczyć na wsparcie
Nie każda przedsiębiorczyni w Polsce może liczyć na wsparcie ze strony bliskich - wynika z raportu "Polki i przedsiębiorczość 2024: Wsparcie bliskich"Foto: SOMKID THONGDEE/Shutterstock

Według danych z raportu "Polki i przedsiębiorczość 2024: Wsparcie bliskich" 17 proc. przedsiębiorczyń przyznaje, że zdarzają im się wyrzuty i wymówki ze strony bliskich w kontekście prowadzonej przez nią firmy. - Te badania też w pewnych podziałach pokazują, jak w ogóle funkcjonuje się nam i jak wygląda to wsparcie wokoło - tłumaczy Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i pomysłodawczyni konkursu "Sukces Pisany Szminką", którego patronem jest radiowa Trójka.

Rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej zaznacza, że taki wynik nie oznacza, że reszta polskich przedsiębiorczyń jest wyłącznie motywowana do dalszych działań. - W tych 17 procentach są też wyrzuty sumienia, które wzbudzają nasi bliscy dlatego, że chcemy więcej. A wiadomo, że jak się prowadzi własną firmę, szczególnie na początku, to dzień się nie kończy - przyznaje Olga Kozierowska.


Posłuchaj

8:33
Kobieta w świecie biznesu. Przedsiębiorczyni nie zawsze może liczyć na wsparcie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kobieta nie chwali się sukcesem

Demotywacja ze strony bliskich to jedno, ale czy kobiety same z siebie przyznają się do sukcesu? Zdaniem Olgi Kozierowskiej nie zawsze jest to normą. - To pokłosie wychowania: mamy być skromne, ciche, lubiane; nawet bardziej niż szanowane. Powiedziałabym, że to takie nawet nieświadome obostrzenia - wyjaśnia ekspertka.

Ponadto problemem może być syndrom oszusta, czyli powtarzające się uczucie niepewności i "oszukiwania" w jakiejś dziedzinie. - On ciągle nam podpowiada "nie, nie jesteś wystarczająco dobra, za wcześnie". (...) Tymczasem my już naprawdę jesteśmy na szczycie; wiele z nas już tam stoi. Warto teraz się zatrzymać, zrobić miejsce dla siebie - radzi rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej.

Przeczytaj także

"Każdy potrzebuje uznania"

- Każdy z nas potrzebuje uznania i podziwu - zwraca uwagę rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej. I pod tym względem nie jest w naszym kraju najgorzej. W raporcie Fundacji WłączeniPlus ponad połowa respondentek dostrzega, że są dostrzegane i doceniane przez bliskich. - To jest bardzo dobra wiadomość - ocenia ekspertka.

Utworzony przez gościnię radiowej Trójki konkurs "Sukces Pisany Szminką" ma na celu wyróżnić polskie przedsiębiorczynie, aktywistki, działaczki społeczne, edukatorki, a także liderki i liderów oraz organizacje, które odważnie kształtują przyszłość, walcząc o równość, różnorodność i włączenie. - Naszą misją jest docenianie działań wokół różnorodności, inkluzywności i równości. Na to kładziemy nacisk - wymienia Olga Kozierowska i dodaje, że laureaci konkursu otrzymują unikatową "statuetkę". - Oprócz innych nagród dostaje się drzewo sadzone w Alei Ludzi Zmieniających Świat w parku Pałacu Wilanowskiego. Można je potem odwiedzać i wiem, że laureatki oraz laureaci to robią.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gościni: Olga Kozierowska (prezeska Fundacji WłączeniPlus, inicjatorka konkursu "Sukces Pisany Szminką")
Data emisji: 28.11.2024
Godzina emisji: 16.45

qch

Polecane