Segregacja śmieci: mamy z tym problem. Czy pomogłyby oznaczenia na opakowaniach?
2024-11-26, 10:11 | aktualizacja 2024-11-26, 12:11
Od 2020 roku jest obowiązek segregowania śmieci, ale Polacy segregują ich trzy razy mniej niż powinni! Efekt: od przyszłego roku gminy będą płacić kary. I to nie małe!
Głównym powodem słabych wyników segregowania są nasze zaniedbania: sortujemy niedbale, albo w ogóle tego nie robimy. Często dlatego, że gubimy się i nie wiemy gdzie, jakie odpady wyrzucać.
Posłuchaj
Nie wiesz? Sprawdź w internecie
Problem stanowią przede wszystkim odpady zanieczyszczone lub wielomateriałowe, a więc zrobione z kilku materiałów: np. buty, plastikowe butelki po oliwie lub kartony po mleku.
- Takie opakowania są najbardziej problematyczne - zgadza się Emilia Kikolska ze Stowarzyszenia Polski Recykling. I poleca stronę Ministerstwa Klimatu i Środowiska: tam można znaleźć szczegółową rozpiskę, gdzie można wrzucać poszczególne odpady.
Problem w tym, że ciągłe zaglądanie na taka stronę, bądź specjalne aplikacje, jest mało wygodne i mało ekonomiczne czasowo. Co więc robić?
Przeczytaj także
- Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?
- Recykling: czy to działa? Dlaczego warto dbać o stare rzeczy, ratować je i odnawiać?
- "Mniej śmieci – więcej pamięci". Czy można i jak być ekologicznym na cmentarzu?
Obowiązkowe oznaczenia? Tak, ale nie u nas
W wielu krajach Unii Europejskiej problem poprawnego segregowania rozwiązano w bardzo prosty sposób: na opakowaniu znajduje się informacja do pojemnika jakiego koloru powinno ono trafić.
W Polsce w tej kwestii interpelację do Ministerstwa Klimatu i Środowiska złożył poseł Krzysztof Piątkowski (KO) wskazując właśnie na problem z odpadami wielomateriałowymi i proponując wprowadzenie obowiązkowych oznaczeń na opakowaniach. W odpowiedzi wiceministra Anita Słowińska przekazała, że podobny pomysł jest dziś dyskutowany wśród członków Unii Europejskiej. Jednak nasz ministerstwo nie podejmie żadnych kroków w tym kierunku, dopóki nie stanie się to obowiązującym prawem w UE.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 26.11.2024
Godzina emisji: 7.15
pr