Fatalny błąd systemu opartego na sztucznej inteligencji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fatalny błąd systemu opartego na sztucznej inteligencji
Niewiinny człowiek został aresztowany przez błąd systemu opartego na sztucznej inteligencji Foto: shutterstock / Billion Photos

Sztuczna inteligencja posłała do więzienia niewinnego człowieka. Czy ktoś będzie za to odpowiadał? 

Mieszkający w Rzymie, 44-letni murarz został aresztowany pod zarzutem dwóch kradzieży, na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez szwajcarski kanton Ticino. Wszystko za sprawą... sztucznej inteligencji.  


Posłuchaj

4:00
Fatalny błąd systemu opartego na sztucznej inteligencji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niewinny człowiek trafił do więzienia przez błąd IA

System sztucznej inteligencji błędnie rozpoznał go jako sprawcę dwóch kradzieży w miastach Lugano i Ascona w Szwajcarii. Groziła mu ekstradycja.


Czytaj także: 


- Coraz częściej zdarza się, że akty prawne są analizowane przez sztuczną inteligencję - mówi prof. Mirosław Kowalski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Ta ocena jest podstawą tworzenia perspektywy myślowej w przestrzeni prawnej. W tym przypadku wątpliwe jest czy zaakcentowane było domniemanie niewinności - dodaje. 


Kto popełnił błąd - człowiek czy AI?

Błąd może przytrafić się każdemu, ale za błędy się odpowiada. Co w przypadku gdy ten błąd popełnił system party na sztucznej inteligencji? Czy ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Twórca algorytmu AI? A może winnych nie ma?  

- Systemów opartych o sztuczną inteligencję nie można stosować bezkrytycznie - mówi prof. Dariusz Jemielak z Akademii Leona Koźmińskiego. - W tym przypadku coś poszło z automatu, zawiódł czynnik ludzki. Nie może być, że tego rodzaju decyzje są podejmowane całkowicie na podstawie algorytmu - dodaje.      


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 2.10.2024
Godzina emisji: 18.21

dm


Polecane