Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować
Sztuczna inteligencja - sprzymierzeniec człowieka, którego trzeba kontrolować Foto: shutterstock / PrimSeafood

Pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, czy też stanowić dla niego zagrożenie, pojawia się we współczesnym świecie coraz częściej. Coraz istotniejsze stają się też kwestie regulacji prawnych i kontrolowania rozwoju AI, tak aby przebiegał on w sposób zgodny z zasadami etyki i odpowiedzialny. 

  • Sztuczna inteligencja to przejaw takiej pracy programu komputerowego lub maszyny, która przypomina ludzkie zachowanie.
  • Zdolności takiej pracy program nabywa w procesie obliczeń wykonywanych zgodnie z odpowiednim algorytmem, pozwalającym na rozwój programu, a nie kodami napisanymi przez programistów.
  • Za pomocą sztucznej inteligencji już teraz technicznie możliwe jest manipulowanie niektórymi zachowaniami ludzi na zlecenie twórców AI.

Sztuczna inteligencja coraz częściej towarzyszy nam w życiu codziennym, i to nie tylko w sieci internetowej. W fabrykach coraz częściej pracują inteligentne roboty, zastępujące ludzi w wielu pracach fizycznych. 

Dokąd prowadzi rozwój sztucznej inteligencji? 

- Te cyfrowe technologie rozwijają się bardzo szybko - mówi Borys Stokalski, przewodniczący Komitetu Przełomowych Technologii Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy powstały te duże platformy, i zebrały morze danych, powstała olbrzymia infrastruktura obliczeniowa, to nagle okazuje się, że technologie zaczynają się rozwijać także w stronę coraz większej inteligencji. No i to jest zagadnienie. Trzeba przeanalizować, jaki wpływ ma na nasze życie w każdym wymiarze, i wymaga regulacji. Z drugiej strony te regulacje muszą być robione w taki sposób, aby nie zaciągnąć tego hamulca za bardzo. Ci, którzy za mocno zaciągną, będą z tyłu za pozostałymi - dodaje. 

Czytaj takżeCzy powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji

Cyfrowy świat może jest łatwiejszy do zarządzania, ale wiele osób obawia się zagrożeń wynikających z możliwości przejęcia sterowania newralgicznymi systemami przez roboty bądź też katastrof wynikających z błędów systemowych. 

- Można te systemy zaatakować na różne sposoby, jednak cały czas takim miejscem, który jest największym punktem zagrożenia, są ludzie - kontynuuje Borys Stokalski. - Technicznie systemy można na wiele sposobów zabezpieczać. Tam, gdzie są ludzie, mogą oni doprowadzać do wycieku haseł i krytycznych danych. W ten sposób można te systemy zaatakować. Człowiek jest istotnym punktem ryzyka - dodaje. 


Posłuchaj
09:08 Sztuczna inteligencja wobec prawa - 24 czerwiec 2024 13_15_20.mp3 Regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji (Program Środka / Trójka)
***

Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Borys Stokalski (ekspertka PIIT) 
Data emisji: 24.06.2024
Godzina emisji: 13.15

dm/wmkor

 


Polecane