Sztuczna inteligencja wkracza w świat gier wideo. Laureatka Digital Dragons Awards - Marta Fijak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja wkracza w świat gier wideo. Laureatka Digital Dragons Awards - Marta Fijak
Sztuczna inteligencja wkracza w świat gier wideoFoto: shutterstock / DC Studio

Tegoroczną laureatką nagrody specjalnej za całokształt twórczości w świecie gier komputerowych została Marta Fijak. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas gali Digital Dragons Awards. Marta Fijak jest projektantką gier wideo. Zajmuje się m.in. retoryką systemów, czyli tym, jak gry, w sposób unikatowy, opowiadają różne historie. 

  • Digital Dragons Awards to najstarsze i najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej branży gier komputerowych. Są przyznawane od 2012 roku.
  • Marta Fijak z wykształcenia jest biolożką eksperymentalną i informatyczką. Z zamiłowania i racji wykonywanego zawodu - projektantką gier komputerowych. W branży gier pracowała m.in. jako programistka, analityczka danych, projektantka questów i poziomów oraz dyrektorka kreatywna.
  • Gry komputerowe to rodzaj oprogramowania komputerowego, przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych. Zazwyczaj wymagają od gracza pokonywania wyzwań wyznaczonych przez twórców gry.

Digital Dragons to jedna z największych w naszej części Europy konferencji dedykowanych branży gier komputerowych. Podczas majowej gali Digital Dragons Awards przyznano nagrody autorom najlepszych gier roku 2023. 


Czytaj także


Gala Digital Dragons

Uczestnicy tegorocznej konferencji Digital Dragons mogli m.in. uczestniczyć w kilkudziesięciu wykładach i panelach dyskusyjnych. Była też strefa Expo, w której prezentowało się wielu wystawców z branży gier komputerowych.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy i zasługi dla rozwoju gier komputerowych - Special Recognition Award - otrzymała Marta Fijak.

- Nagroda za całokształt, to już brzmi jak podsumowanie. Najwyższa pora, aby odwiesić rękawice i zacząć sadzić rzepę. Mam nadzieję, że to jeszcze nie jest dla mnie sygnał do przejścia na emeryturę, bo trochę za wcześnie - mówi Marta Fijak, projektantka gier wideo. - Jestem pierwszą kobietą, która otrzymała tę nagrodę, i jest to dla mnie zaszczyt. Szczególnie że są kobiety, które kształtują tę naszą branżę, te gry, w które gracze grają i je lubią. W związku z tym jestem dużo bardziej zaszczycona, że komisja wybrała mnie. Ja po prostu bardzo lubię gry. Lubię je robić, w nie grać i je analizować - dodaje.      

 


 

Sztuczna inteligencja w grach komputerowych

Współczesne gry komputerowe opowiadają historie w sposób unikalny. Narracja w tych grach jest wynikiem interakcji między statycznymi a dynamicznymi elementami, przy założeniu, że gracz jest jej pełnoprawnym współautorem.
W audycji "Samograj" Marta Fijak opowiadała m.in. o projektowaniu gier oraz roli, jaką w świecie gier już odgrywa i odgrywać może sztuczna inteligencja.  

- W momencie, kiedy mówimy o narracji, to mówimy o konkretniej historii, która wyszła z danego rozegrania gry. Elementy statyczne to jest ta rzecz, która w największym stopniu może zostać przejęta przez AI. Są to bowiem elementy niezmienne dla każdego gracza. Przerywniki filmowe zawsze wyglądają tak samo. Portrety postaci też zawsze będą wyglądać tak samo. Tutaj ta sztuczna inteligencja najbardziej wchodzi w proces - tłumaczy Marta Fijak. - Jeżeli chodzi o elementy dynamiczne, to jest to zupełnie inna bestia. Tutaj mówimy o mechanikach, które są wprawiane w ruch przez gracza. A gracza sztuczną inteligencją nie zastąpimy. Mechaniki wymagają bardzo rygorystycznej metodyki, gdzie AI sobie jeszcze nie radzi - dodaje.   


Posłuchaj

24:23
Retoryka systemowa w grach wideo (Samograj/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Samograj
Prowadzący: Radosław Nałęcz
Gościni: Marta Fijak (projektantka gier wideo)
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 12.17

dm/wmkor


Polecane