Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?
Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi artystę? Foto: Shutterstock

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.

  • Sztuczna inteligencja, czyli AI (od ang. artificial intelligence), to inteligencja wykazywana przez urządzenia.
  • Za autora pojęcia AI uznawany jest amerykański informatyk John McCarthy.
  • Sztuczna inteligencja jest także przedmiotem rozważań filozofii (filozofia sztucznej inteligencji) oraz przedmiotem zainteresowania nauk społecznych.

Świat sztuki i świat artystów łączy się coraz częściej ze światem sztucznej inteligencji. 14 maja w Łodzi odbędzie się konferencja naukowo-artystyczna "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?". Konferencji będą towarzyszyć inne wydarzenia artystyczne: wystawa malarska "Myślę i czuję 2024", prezentacja twórczości artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi "Algorytmy malarstwa" oraz wernisaż "AI & I. Studenci z Pracowni Obrazu wobec sztucznej inteligencji". 

Czytaj także: 


Rola artysty w świecie sztucznej inteligencji

Podczas konferencji "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" odbędzie się debata, której tematem będzie określenie, w jakim stopniu AI może pełnić funkcję narzędzia dla artysty, a w jakim stanowić niezależnego twórcę.

Jednym z gości konferencji będzie pisarz Jacek Dukaj. - Jacek Dukaj będzie naszym gościem specjalnym. Bardzo się cieszymy, że przyjął nasze zaproszenie. Ale będą również przedstawiciele innych uczelni artystycznych z całej Polski. Będzie poruszone zagadnienie dotyczące praw autorskich, gdyż również w tej materii jest coś do wyjaśnienia. Konferencja będzie miała dość szeroką tematykę związków sztucznej inteligencji ze sztuką - poinformował dr hab. Tomasz Musiał z ASP w Łodzi.


Posłuchaj

7:20
Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Tomasz Musiał (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Data emisji:
 8.05.2024
Godziny emisji: 12.33

dm/wmkor

Polecane