"Kaj je Dante?" – rusza pierwszy w historii kurs doskonalenia pisania w języku śląskim

Język śląski przezywa swój renesans: coraz więcej osób chce go znać, chce nim mówić. Wiele osób posługuje się nim także w piśmie, a teraz pojawiło się miejsce, gdzie można tę umiejętność doskonalić.

"Kaj je Dante?" – rusza pierwszy w historii kurs doskonalenia pisania w języku śląskim

Teatr Śląski uruchamia kurs kursu „Kaj je Dante?” dla chcących doskonalić umiejętność pisania w języku śląskim.

Foto: Shutterstock

Teatr Śląski w Katowicach ogłosił zapisy na pierwszy w historii kurs pisania w języku śląskim. Nie chodzi jednak o samą naukę, ale doskonalenie pisania literackiego i dziennikarskiego. A także, co równie ważne, odkrywanie potencjału języka śląskiego.

Dante dał przykład Ślązakom

Skąd wzięła się nazwa kursu "Kaj je Dante"? Co ze Śląskiem i językiem śląskim ma wspólnego słynny włoski poeta?

Okazuje się, że bardzo dużo: - Ja, ja, Dante! Kaj ôn je? Dante Alighieri stworzył podwaliny języka włoskiego, udowadniając, że język ludowy może stać się nośnikiem wielkiej literatury. A gdzie jest nasz śląski Dante? - piszą w informacji organizatorzy kursów.

I wskazują, że wiele osób, które wyniosły z domu umiejętność mówienia i pisania po śląsku, nie ma miejsca ani możliwości, aby doskonalić swoje umiejętności. I właśnie dlatego ten kurs zorganizowali.


Język śląski? Ale jak go zapisać?

Problemów jest więcej, a podstawowy to ujednolicenie zapisu języka śląskiego.

- Dyskusja o języku śląskim, tym, jak go zapisywać, trwa już od kilkunastu lat. Obecnie istnieją dwa nurty. Pierwszy jest intuicyjny: to po prostu próby zapisu języka śląskiego polskim alfabetem (…). I mamy ten nurt bardziej świadomy, autonomiczny, gdzie poszukuje się odpowiedniej formy zapisu dla języka, która będzie np. uwzględniała odpowiednie znaki na oddanie głosek w standardowej polszczyźnie niewystępujących - tłumaczy w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" Maciej Mętrak, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. - Istnieje on od roku 2009 i określa się go zazwyczaj jako "ślabikŏrzowy szrajbōnek". W stosunku do języka polskiego w wersji pełnej ma pięć dodatkowych liter alfabetu - wskazuje.

- W zależności od subregionu śląskiego, a wyróżnia się je trzy: Śląsk Opolski, Śląsk Cieszyński i centralny Śląsk Katowicko-Rybnicki, niektóre z tych liter różnie się czyta. Teoretycznie więc ta norma zapisu miałaby spełniać oczekiwania większości - dodaje.

Odkryj Dantego w sobie!

Kurs "Kaj je Dante?" poprowadzi Marcin Melon: pisarz, nauczyciel i popularyzator języka śląskiego. On również mierzył się z kwestią zapisu języka śląskiego, jest bowiem autorem bestsellerowej serii "Komisorz Hanusik". Jak zapowiada, zajęcia obejmą różne formy pisarskie: od artykułów prasowych po klasyczne formy literackie, np. opowiadania.

- Dołączcie do nas i wyruszcie na poszukiwanie śląskiego Dantego, który władał będzie "językiem ludowym znamienitym"! Może odkryjecie go w sobie? - zachęcają organizatorzy kursu, który zaczyna się tuż po świętach Wielkiejnocy, 24 kwietnia.


Piotr Radecki/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.