Lena Góra w "Trójce" o nowym serialu, w którym gra: nie mogę nawet ujawnić płci "osoby reżyserskiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lena Góra w "Trójce" o nowym serialu, w którym gra: nie mogę nawet ujawnić płci "osoby reżyserskiej"
Lena GóraFoto: FOTON/PAP

Jest córką malarza Sławomira Góry i Eli "Malwiny" Góry, ważnej postaci trójmiejskiej sceny alternatywnej, a zarazem wokalistki kultowego zespołu Pancerne Rowery. I właśnie za rolę swojej matki, a raczej postaci nią inspirowanej, w filmie "Imago" dostała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Orła w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa". W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim opowiadała o początku roku 2024 oraz produkcjach, w których ją zobaczymy.

  • Lena Góra była współscenarzystką filmu "Imago", wyreżyserowanego przez Olgę Chajdas. – To prequel mojego życia – śmieje się i przyznaje, że do czasu rozpoczęcia pracy nad "Imago" nie wiedziała o niezwykłej przeszłości swojej mamy. Ta rola przyniosła jej Srebrnego Lwa na FPFF w Gdyni. 
  • W tej chwili możemy ją oglądać w nowym serialu "Będziemy mieszkać razem". Aktorka w rozmowie na antenie Trójki zdradza też, że szykuje się duże wydarzenie z jej udziałem. Oprócz tego, że jest to serial i ciężko pracuje, przygotowując się do roli, niewiele więcej może zdradzić.

Kiedy miała 16 lat, Lena wyjechała do Londynu. Kolejnym etapem jej podróży był Nowy Jork, a później – Hollywood. I tam zrobiło się o niej głośno za sprawą dramatu "Roving Woman", polsko-amerykańskiej produkcji w reżyserii Michała Chmielewskiego. Góra była współscenarzystką filmu i zagrała w nim główną rolę, a partnerował jej John Hawkes, nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w dramacie "Do szpiku kości".  

Cenna nauka mówienia "nie!"

Lena Góra przyznaje, że po nagrodzie w Gdyni posypały się propozycje, choć właściwie nie jest pewna, czy pojawiły się one dzięki nagrodzie, czy po prostu właśnie w tym czasie. – Mówi się, że jest "klątwa Gdyni", że jak się wygra, to się nie pracuje. To jest takie polskie: żebyśmy się nie wychylali zanadto – śmieje się.

– Nowy rok zaczął się świetnie: uwierzyłam w siebie dzięki tej nagrodzie w Gdyni, uwierzyłam, że to, co przedstawiam swoją sztuką, jest ważne. I dlatego też pewnie widzisz różnicę w tym, jak mówię teraz o sobie, a jak mówiłam ostatnio – mówi aktorka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – Mówi się, że te nagrody są po nic, ale jeśli nie dmuchamy sobie nimi ego, a ja tego nie robię, to faktycznie przydało mi się takie przybicie "piątki": to co robisz, jest dobre. To dało mi oddech i zastanowienie się nad tym, co naprawdę chcę robić dalej – przyznaje.

– Więc rok 2024 zaczął się od powiedzenia "nie!" wielu projektom. Bo tego też się uczę teraz: żeby nie bać się powiedzieć "nie!" – dodaje.

Przeczytaj także


Tajny projekt serialowy

Obecnie aktorka robi tylko jeden projekt – serial – i jak sama przyznaje, bardzo ciężko pracuje. – Zdjęcia skończą się za sześć miesięcy. Jestem pod wrażeniem, bo robimy to bardzo profesjonalnie: stąd ten dres, pot i treningi – opowiada. Ponieważ projekt wciąż jest "in progress" nie może za wiele o nim powiedzieć, nawet ujawnić płci "osoby reżyserującej"! – Jest to dla mnie ogromnie ważną i jedną z ulubionych "osób reżyserskich" w tym kraju, więc jestem podekscytowana tą pracą – zdradza.

Trójkowa gościni przyznaje także, że do roli "musi się uczyć obcych języków oraz bardzo nowych sprawności fizycznych". – Właśnie płakałam prawie mojemu trenerowi mówiąc, że "nigdy nie dam rady". Więc się jeszcze okaże… – stwierdza.

"Będziemy mieszkać razem"/YouTube TVP VOD


Ponadto w audycji:

  • 17. Przegląd Filmowy "Łodzią po Wiśle" (22-23.03.2024, Warszawa): spotkanie z organizatorami oraz autorami prezentowanych etiud ze Szkoły Filmowej w Łodzi;
  • uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  wyniki badań, spotkanie z dr Anną Wróblewską, wieloletnią rzeczniczką prasową festiwalu;
  • rozmowa z Filipem Pławiakiem o postaci młodego Kierownika (granego współcześnie przez Piotra Fronczewskiego) w serialu "Rojst. Millenium";
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

49:40
Lena Góra o życiu po nagrodzie w Gdyni i planach filmowych (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

48:11
Już wkrótce 17. Przegląd Filmowy "Łodzią po Wiśle" (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 22.03.2024
Godziny emisji: 13.05, 14.08

pr

Polecane