Zdjęcie audycji

Trójkowo, filmowo

Następny odcinek audycji dnia|2024-05-24 o godzinie 13:05

O audycji

Autorska audycja Ryszarda Jaźwińskiego pojawiła się na antenie Trójki w styczniu 1997 roku. Przez lata zmieniała się jej formuła, dni i godziny nadawania, czas trwania, ale tytuł pozostał ten sam.

Ryszard Jaźwiński nagrodzony!

Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za audycję "Trójkowo, filmowo" dostał nasz redakcyjny kolega Ryszard Jaźwiński.

Członkini kapituły przyznającej nagrody, krytyk filmowy prof. Maria Kornatowska tak uzasadniała werdykt: - Jak się z nim rozmawia, to naprawdę nie jest to rozmowa, gdzie są z góry przygotowane pytania. On naprawdę rozmawia. Myślę, że to jest wielki dar.

Podobnie swoje rozmowy w "Trójkowo, filmowo" wspomina kompozytor muzyki filmowej Abel Korzeniowski: - To zawsze jest i od serca i z jakąś refleksją, to nie są nigdy pytania z rodzaju  dziesięć najczęściej zadawanych pytań, tylko zawsze jest to pytanie z pomysłem.

Ryszardowi Jaźwińskiemu nagrodę wręczyła Grażyna Szapołowska podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Fragment ceremonii wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej był transmitowany z Sopotu przez Telewizję Canal+".

Autorska audycja Ryszarda Jaźwińskiego pojawiła się na antenie Trójki w 1997 r. W "Trójkowo, Filmowo" mówi się o premierach kinowych i nowościach DVD, o kręconych dopiero filmach i festiwalach filmowych. Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego są aktorzy, reżyserzy i inni twórcy polskiego kina. Pojawiają się także specjalnie nagrane wywiady z gwiazdami światowego kina.

"Trójkowo, filmowo" czyli to, co najciekawsze i najważniejsze w polskim i światowym kinie, ale też to, co najbardziej zainteresuje wymagających słuchaczy Programu 3, szczególnie tych interesujących się kinem.

W audycji można znaleźć aktualne informacje dotyczące wszelkich wydarzeń filmowych - omówienia premier kinowych i nowości DVD, korespondencje zagraniczne, relacje z planów kręconych dopiero filmów i festiwali filmowych. Częstymi gośćmi są najlepsi aktorzy, reżyserzy i inni twórcy polskiego kina, którzy nie kryją swojej sympatii dla audycji i chętnie odwiedzają studio Trójki przy Myśliwieckiej. Gwiazdy polecają też słuchaczom swoje ulubione, czy też najbardziej cenione przez nie filmy. Nie zapominamy też o debiutantach, a nawet jeszcze studentach szkół filmowych, którzy mają okazję przedstawić słuchaczom swoje pierwsze dokonania artystyczne. Od czasu do czasu jest też okazja, by zaprezentować nagrane specjalnie dla "Trójkowo, filmowo" wywiady z gwiazdami światowego kina. Mamy wielu wspaniałych przyjaciół również w Hollywood.

Bywa, że audycja przybiera charakter monograficzny i w całości transmitowana jest z tych miejsc, w których właśnie dzieje się coś ważnego dla polskiego kina (choćby Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy wizyta w łódzkiej "Filmówce"). Więcej miejsca poświęcamy również tym wyjątkowym filmom, które Trójka poleca swoim słuchaczom szczególnie.

Prowadzący

Zobacz w ramówce