W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!
W sierpniu na niebie możemy zaobserwować m.in. pełnię Księżyca oraz deszcz PerseidówFoto: AstroStar/Shutterstock

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.

  • O tym, że sierpień jest znakomitym miesiącem do obserwowania nieba, decyduje m.in. czas, jaki dzieli go od przesilenia letniego.
  • W sierpniu będziemy mogli podziwiać m.in. dwukrotnie pełnię Księżyca. Pierwszej pełni towarzyszyło pojawienie się tzw. superksiężyca.
  • Z kolei w połowie miesiąca warto obserwować deszcz Perseidów. W apogeum, które przypada na 12-13 sierpnia, spadać może do 150 meteorów na godzinę!

Sierpień – dobry miesiąc dla astronomii

Co sprawia, że w sierpniu warto patrzeć w niebo? Przede wszystkim, w porównaniu do lipca, widoczność nieba w tym miesiącu nie jest ograniczona przez Słońce. – Jak dobrze wiemy, pod koniec czerwca występuje przesilenie letnie. Wtedy praktycznie nie mamy astronomicznych nocy, czyli takiego momentu, kiedy w ciągu nocy jest całkowicie ciemno. Słońce po zachodzie znajduje się dosyć blisko horyzontu, więc mimo wszystko niebo nie jest idealnie ciemne – wyjaśnia Rafał Grabiński, popularyzator nauki. 

Jednym z pierwszych zjawisk, jakie możemy zaobserwować w sierpniu, jest pełnia Księżyca, która miała miejsce w nocy z 1 na 2 sierpnia. – To tak zwany superksiężyc. O Księżycu mówimy "super", kiedy pełnia występuje w momencie, gdy znajduje się najbliżej Ziemi na orbicie – tłumaczy Trójkowy ekspert i dodaje, że kolejna pełnia wystąpi pod koniec sierpnia.

Czym jest deszcz Perseidów?

Kolejnym ze zjawisk, jakie będzie można w sierpniu zaobserwować na niebie, jest deszcz Perseidów. Perseidy to w rzeczywistości drobne pozostałości komety, która zbliża się do Ziemi raz na 130 lat. W sierpniu nasza planeta znajduje się najbliżej trasy jej przelotu i dzięki temu możemy obserwować to wyjątkowe widowisko. – Astronomowie mówią, że to meteory, które spalają się w ziemskiej atmosferze na wysokości 80-100 km, a więc z gwiazdami rzeczywiście nie ma to nic wspólnego – wskazuje Jerzy Rafalski, popularyzator astronomii z planetarium w Toruniu. – Wiec czym są te "spadające gwiazdy"? To niewielkie okruszki: ziarnka piasku, żwiru albo małe kamyczki, które wpadają z ogromnymi prędkościami, rzędu 60 km na sekundę, w ziemską atmosferę. To powoduje tarcie, a tarcie wydziela ciepło i my 100 km niżej widzimy coś na kształt spadającej gwiazdy – wyjaśnia.

Najczęściej czytane:


Kiedy obserwować spadające gwiazdy?

Najlepiej będą widoczne w połowie miesiąca. – W maksimum roju Perseidów – a będzie to noc albo z 12 na 13 sierpnia, albo z 13 na 14 dzień miesiąca – będzie spadało 100-150 meteorów na godzinę. Oczywiście ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec wszystkich, ale z praktycznego punktu widzenia co minutę, dwie jakąś spadającą gwiazdę na pewno zobaczymy, więc warto sobie zapisać tę datę – zachęca Rafał Grabiński.

A astronom dr Weronika Śliwa sugeruje, że spadające gwiazdy najlepiej obserwować z daleka od miasta: – Wystarczy leżak, coś na komary, spoglądamy w niebo i prędzej czy później jakąś spadająca gwiazdę zobaczymy – zapewnia.

Co jeszcze na sierpniowym niebie?

Warto również nadmienić, że na niebie będziemy mogli zaobserwować ciekawe zjawisko związane z Saturnem. Najdalsza planeta Układu Słonecznego widziana gołym okiem w sierpniu będzie w opozycji do Słońca. – Jak nasze Słońce będzie wschodzić, to Saturn będzie zachodził po zachodniej stronie nieba. Obiekt będzie łatwy do dostrzeżenia; jego pierścieni nie zobaczymy gołym okiem, ale samą planetę jak najbardziej – zapowiada popularyzator nauki.

Posłuchaj

5:22
W sierpniu warto patrzeć niebo. Co możemy zaobserwować ponad nami? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

2:58
Perseidy na sierpniowym niebie: gdzie i jak obserwować spadające gwiazdy? (Trójka przez południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Michał Żołądkowski
Gość: Rafał Grabiański (popularyzator nauki z portalu Urania – postępy astronomii)
Autor materiału reporterskiego: Przemysław LisWitold Lazar
Daty emisji:
 2.08.2023, 7.08.2023
Godziny emisji: 9.44, 11.12

qch/pr

Polecane