Niebo zanieczyszczone światłem. Jak to wpływa na nasze zdrowie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niebo zanieczyszczone światłem. Jak to wpływa na nasze zdrowie?
Warszawa, wciąż jest optymalnym miejscem dużych inwestycji ze strony zagranicznych firm.Foto: fotorince/Shutterstock

Z powodu rosnącego zanieczyszczenia światłem ludzie na całym świecie widzą coraz mniej gwiazd na nocnym niebie. Niestety coraz więcej osób nie ma pojęcia jak wygląda rozgwieżdżona Droga Mleczna. Przyczyną jest m.in. coraz jaśniejsze oświetlenie uliczne w naszych miastach. Samorządy jednak nie biorą pod uwagę tego problemu, co się przekłada nie tylko na widok, ale i na nasze zdrowie.

Według szacunków, jasność nocnego nieboskłonu zwiększa się o 7–10% rocznie. Problem nadmiernego rozjaśnienia nie jest nowością. Badaczy zaskakuje natomiast tempo postepowania tego zjawiska. – Te dziesięć procent z roku na rok, to rzeczywiście coś zaskakującego. Nawet w takich najgorszych przypuszczeniach nie sądziłem, że to postępuje aż tak szybko – komentuje Jakub Tokarek z Obserwatorium Astronomicznego UAM.

Jako główne źródło problemu naukowcy wskazują coraz jaśniejsze oświetlenie ulic. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zjawiska. – Poza tym przyczynami są reklamy wielkoformatowe i rozświetlenie biurowców i stref przemysłowych oraz dużych obiektów infrastrukturalnych – wymienia Michał Pawłowski z grupy astronomów Good Night Collective.

Najczęściej czytane:

Zanieczyszczenie szkodliwe dla zdrowia

Mniejsza widoczność gwiazd to najmniej istotny problem związany z nadmiernym rozświetleniem nocnego nieba. Jak wyjaśniają naukowcy, zjawisko "light pollution" ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie– Przez tysiąclecia światło słońca regulowało nam czas wstawania i spania. (...) W tym momencie badania już pokazuja, że sztuczne światło, które nas otacza, na pewno ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie – zwraca uwagę Jakub Tokarek. Z kolei Michał Pawłowski dodaje, że nadmierne rozświetlenie może również zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. – Przede wszystkim są to oczywiście problemy z zasypianiem, ze zwiększonymi poziomami stresu i zmęczonymi oczami – dodaje rozmówca Szymona Majchrzaka.

Sposobem na walkę z tym zjawiskiem może być wprowadzenie zmian w oświetleniu wykorzystywanym na ulicach miast. – Czterdzieści procent energii, za którą płacimy, jest zużywana bezmyślnie. Ograniczenie tego, jak te lampy świecą, aby świeciły efektywniej, ma na pewno realny przelicznik ekonomiczny w postaci zaoszczędzonych pieniędzy – zaznacza ekspert z Obserwatorium Astronomicznego UAM.

Posłuchaj

3:58
Niebo zanieczyszczone światłem. Jak to wpływa na nasze zdrowie? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Majchrzak
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 10.23

qch

Polecane