Co z życiem na Księżycu? Ciekawe hipotezy naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co z życiem na Księżycu? Ciekawe hipotezy naukowców
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Supamotionstock.com

Czy Księżyc jest zamieszkany przez żywe organizmy? Jest to możliwe, ale najpewniej są one bardzo małe i ukryte głęboko w cieniu.  

Planowana w najbliższych latach przez NASA misja Artemis ma być pierwszą od ponad pół wieku wizytą człowieka na Księżycu. Jednym z celów wyprawy będzie poszukiwanie śladów życia na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Nie należy się jednak spodziewać, że spotkamy tam istoty rozumne, z którymi będzie można nawiązać komunikację. – To może być takie samo życie, jak to, które żyje na naszej klawiaturze, kierownicy czy desce sedesowej – mówił w Trójce popularyzator nauki Karol Wójcicki.

Krótko mówiąc, chodzi o mikroorganizmy, którymi zasiedlamy nasze otoczenie i które niechcący mogliśmy wysłać na Księżyc na jednym z pojazdów kosmicznych. Właśnie one będą obiektem zainteresowania NASA podczas misji Artemis.

Katastrofa niesporczaków

Ziemscy przybysze mogli pojawić się na Srebrnym Globie wraz z misją izraelskiej sondy, która została wystrzelona w 2019 roku. Na jej pokładzie znajdowały się niesporczaki, uchodzące za jedne z najwytrwalszych organizmów występujących w przyrodzie. Potrafią przeżyć w ekstremalnych warunkach, znajdowano je we wnętrzach wulkanów i na dnach oceanów, można je też zasuszyć na kilkadziesiąt lat i następnie ożywić. – No i klops, sonda się rozbiła. Pozostało pytanie, czy niesporczaki to przeżyły. Było takie ryzyko, że mogły przeżyć i rozpełznąć się po powierzchni Księżyca – opowiadał gość "Trójki przed południem".

Przeprowadzono symulację, która wykazała, że niesporczaki mogłyby przetrwać zderzenie z powierzchnią Księżyca przy prędkości nie większej niż 900 m/s (niecała trzykrotność prędkości dźwięku). Zgodnie z tą teorią pasażerowie izraelskiej sondy raczej nie mieli szans na przeżycie katastrofy.

Życie w zimnie i ciemnościach

Uważa się, że księżycowe mikroorganizmy mogłyby żyć w okolicach księżycowego bieguna, gdzie znajdują się zimne i zacienione kratery, z dnem pokrytym lodem. – Na naszej planecie nie znamy organizmów, które mogłyby funkcjonować bez wody, więc szukając życia w kosmosie, zawsze szukamy tej wody. Dodatkowo w okolicach biegunowych panuje stabilna temperatura, szczególnie w tych wiecznie zacienionych kraterach księżycowych – tłumaczył Karol Wójcicki.


Posłuchaj

7:31
Co z życiem na Księżycu? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Karol Wójcicki (dziennikarz, popularyzator nauki)
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 10.29

kc


Polecane