Kibole psują wizerunek polskich kibiców piłkarskich
2013-08-22, 09:08 | aktualizacja 2013-08-22, 09:08
Jak przyznają goście radiowej Trójki: Gabriele Lesser i Żenia Klimakin, wizerunek polskiego kibica za granicą jest negatywny.
Posłuchaj
Wspólną walkę z przestępczością chuligańską zapowiedzieli w środę szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, poświęconym ostatnim wybrykom pseudokibiców.
Jak tłumaczy dziennikarka Gabriele Lesser z "Tageszeitung", Niemcy poradziły sobie z problemem pseudokibiców stawiając przede wszystkim na prewencję. Wśród kibiców zaczęli działać specjalnie wyszkoleni policjanci w cywilu, którzy obserwowali atmosferę w grupie. Gdy widzieli, że coś się szykuje, próbowali załagodzić sytuację, albo informowali o możliwych problemach kolegów z policji. Wybryków chuligańskich na niemieckich stadionach jest zdecydowanie mniej niż w Polsce również dlatego, że kibole mają świadomość, że spotka ich surowa kara. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż nie ma przyzwolenia społeczeństwa na chuligańskie zachowanie ze strony kiboli.
Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz z Polskiego Radia Dla Zagranicy, ocenia, że problem kiboli na Ukrainie nie może być zbyt duży ponieważ w języku ukraińskim nie ma nawet odpowiednika słowa "pseudokibic" czy "kibol". - Na Ukrainie mecze są traktowane jako rozrywka, przyjemność. Mecz to jak "Taniec z gwiazdami" - tłumaczy gość radiowej Trójki. Klimakin dodaje, że oczywiście incydenty się zdarzają, ale dzięki skutecznym działaniom odpowiednich służb, które wyciągają z tłumu i biją nieodpowiednio zachowujące się osoby, jest ich mało. - To w Polsce byłoby nie do zaakceptowania, ale działa - zaznacza.
Goście Mai Borkowskiej przyznają, że przez incydenty takie jak w Łomiankach czy Gdyni wizerunek polskiego kibica za granicą jest negatywny. Jak mówi Klimakin, gdy ukraińska drużyna ma się zmierzyć z zespołem z Polski, mieszkańcy i kibice są ostrzegani przed możliwością zamieszek. Lesser dodaje, że polscy kibice w Niemczech znani są również z antysemityzmu.
W niedzielę na plaży w Gdyni doszło do bójki, w której wzięli udział m.in. pseudokibice Ruchu Chorzów i marynarze z meksykańskiego żaglowca Cuauhtemoc. W sobotę doszło do incydentu podczas meczu KS Łomianki z Polonią Warszawa (czwarta liga). Spotkanie zostało przerwane ponieważ na murawę wtargnęło kilkadziesiąt osób.
Goście radiowej Trójki rozmawiali także o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Maja Borkowska.