Propozycja współpracy. Ręka do zgody czy gra na rozbicie opozycji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Propozycja współpracy. Ręka do zgody czy gra na rozbicie opozycji?
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier Beata SzydłoFoto: PAP/Paweł Supernak

Część opozycji nadal blokuje salę posiedzeń Sejmu, a PiS wzywa do uznania obowiązującego prawa i powrotu do normalnej pracy w parlamencie. Jarosław Kaczyński na konferencji przedstawił swoją wizję współpracy z opozycją. Obejmuje ona m.in. ustanowienie lidera opozycji i układanie przez opozycję planu co piątego posiedzenia. Czy ta oferta może zakończyć konflikt?

Posłuchaj

Opozycja będzie protestować w Sejmie także podczas świąt? (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

- Nie widzę, żeby to cokolwiek zmieniło - powiedziała Joanna Miziołek z Wprost i dodała, że opozycja nie odebrała propozycji prezesa PiS jako ręki wyciągniętej do zgody. Jej zdaniem Jarosław Kaczyński podgrzał inny konflikt i pokazał, że teraz będziemy się bić o pozycję lidera opozycji, bo nie wiadomo, kto miałby nim być.

Miziołek oceniła, że przekaz "podajemy rękę, nie chcemy kłótni" trafił do elektoratu PiS. Dodała, że osoby, które nie śledzą konfliktu parlamentarnego zobaczą, że partia rządząca chce zgody, a opozycja zapowiada protest w Boże Narodzenie, co może być odebrane jako dążenie do konfliktu.

- Cokolwiek by się nie wydarzyło, telewizja publiczna pokaże wichrzycieli z opozycji - stwierdziła Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej. Dodała, ze kalendarz nie ma tak dużego znaczenia. Jej zdaniem jeśli opozycja zdecyduje się protestować w czasie świąt, które są kojarzone z czasem spotkań rodzinnych, kiedy powinni wszyscy pojechać do domu, to będzie sygnał, że coś ważnego się dzieje. 

Wiśniewska powiedziała, że propozycja prezesa PiS wygląda na wyciągnięcie ręki, ale po to, żeby uklęknąć i ją pocałować. - To gra, która ma osłabić opozycję, która zjednoczyła się w protestach - oceniła.

Goście Trójki mówili też o problemie zaległości wobec funduszu alimentacyjnego.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Marcin Pośpiech

Gość: Agnieszka Wiśniewska ("Krytyka Polityczna"), Joanna Miziołek ("Wprost")

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 8.36

fc/fbi

Polecane