Kryzys w Sejmie. Czy PSL pogodzi strony konfliktu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryzys w Sejmie. Czy PSL pogodzi strony konfliktu?
Sejmowa sala plenarnaFoto: Wikimedia Commons/Katarzyna Czerwińska

PSL proponuje pośrednictwo w rozmowach pomiędzy protestującą częścią opozycji, a Prawem i Sprawiedliwością. Publicyści oceniają w audycji "Komentatorzy", czy ta inicjatywa ma szansę na powodzenie.

Posłuchaj

Zamieszanie w Sejmie. Próba mediacji (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

Mediacje mają dotyczyć trzech elementów - wyjścia z sejmowego pata wywołanego głosowaniem nad poprawkami do budżetu, obecności mediów w Sejmie oraz Trybunału Konstytucyjnego. PSL obawia się, że wraz z rozwojem kryzysu politycznego, w Polsce mogą powstać współistniejące dwa Sejmy.


Czytaj więcej
zgorzelski 1200.jpg
Plan PSL: każdy musi się o krok cofnąć

Niezależny publicysta Wiesław Dębski uważa, że nie można doprowadzać do takiej sytuacji, ale żeby najczarniejszy scenariusz nie stał się faktem, trzeba "odkręcić taśmę" czyli: unieważnić głosowanie nad budżetem, opuścić salę plenarną i odwołać decyzję o wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby. – Wtedy wrócimy do punktu wyjścia nauczeni, że warto szukać porozumienia - mówi Dębski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Łukasz Warzecha z tygodnika "DoRzeczy" sądzi, że taki rozwój wydarzeń nie jest możliwy, choć jego zdaniem głosowanie nad budżetem powinno być powtórzone, i to bez żadnej szkody, bo i tak wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, które ma większość w Sejmie. Warzecha przypuszcza, że PiS nie zdecyduje się na to, bo "wtedy upadłaby cała narracja tej partii o legalności głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu".

Warzecha jest zdania, że nie będzie dwóch parlamentów, bo "przecież parlament jest jeden, i ma jednego marszałka".

Pełna wersja paktu proponowanego przez PSL ma być przedstawiona podczas spotkania stron, do którego miałoby dojść na przełomie roku, najpóźniej na początku stycznia.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Marcin Pośpiech

Gość: Wiesław Dębski (publicysta niezależny), Łukasz Warzecha "DoRzeczy"

Data emisji: 29.12.2016

Godzina emisji: 8.37

iz/fbi

Polecane