Poznaj kulisy więziennej rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznaj kulisy więziennej rzeczywistości
Połyk - czyli przedmiot połykany przez więźniów, o czym autor pisze w reportażu "Więzienna gra czy boska porada"Foto: fot:Grzegorz Mechring

- To nie jest książka dla miłośników zwierząt, ani osób, które źle znoszą historie smutne i trudne, jakie często przynosi nam życie – tak o najnowszej książce Tomasza Słomczyńskiego "Zapytaj jeża i inne historie" mówi Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Trójkowy znak jakości" 22 lipca
+
Dodaj do playlisty
+

Książka "Zapytaj jeża i inne historie" jest zbiorem trzynastu reportaży, które powstały w oparciu o sądowe i policyjne kroniki. Bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, niegodziwością innych. Próbują pokonać przeszkody, które napotykają na swej drodze, choć nie zawsze im się to udaje.

/

 - Tytułowy tekst "Zapytaj jeża" opowiada o młodym studencie socjologii Kamilu Miszewskim, który za namową kolegów, wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu – mówi Michał Nogaś. -  Dochodzi do tragedii, giną dwie osoby, w tym jego przyjaciel Gucio. Kamil, którego wina jest oczywista, trafia do więzienia i tam postanawia skończyć studia. Obserwuje to, co dzieje się w więzieniu, wszystko notuje, a następnie pisze pracę magisterską o środowisku więźniów. Gdy wychodzi na wolność zaczyna pisać doktorat. I tak przestępca, jak wielu go nazywa, zostaje pracownikiem naukowym – mówi  Michał Nogaś.

W książce "Zapytaj jeża i inne historie" znalazł się jeden tekst napisany wspólnie przez Tomasza Słomczyńskiego i Kamila Miszewskiego.

W książce znalazł się też reportaż o kobietach, które odwiedzają swoich partnerów czy synów, mrówkach, czyli osobach, które zajmują się przemytem, czy gdańskim profesorze, który utrudnia studentom zdwanie egzaminów z czego uczelnia czerpie finansowe zyski...

Teksty Tomasza Słomczyńskiego były wielokrotnie nagradzane. Za reportaż "Na Baluba mówią: Żydzi" otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu im. Macieja Szumowskiego.

Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(mz)

Polecane