Elizabeth Strout: literatura pozwala wejrzeć w drugiego człowieka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elizabeth Strout: literatura pozwala wejrzeć w drugiego człowieka
Amerykańska pisarka Elizabeth StroutFoto: Cburns203/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Amerykańska pisarka Elizabeth Strout od dzieciństwa przyglądała się zwykłym ludziom i o takich ludziach pisze w swoich powieściach. Nie ocenia, nie krytykuje, pozwala im po prostu być. Tak jest także w jej nowej książce "Bracia Burgess".

Posłuchaj

Proste zdania Elizabeth Strout o prawdziwym życiu (Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

Elizabeth Strout jest autorką powieści "Mam na imię Lucy" i nagrodzonych Pulitzerem "Okruchów codzienności", na bazie których powstał także mini-serial. W jej powieściach pojawiają się zwykli ludzie z codziennymi kłopotami. Pisze o nich w sposób zaskakująco prosty. Używa prostych zdań, ale przepełnia je emocjami.

Elizabeth Strout o książce "Mam na imię Lucy" >>>

Jak sama wyjaśnia, wpływ na nią miała twórczość Ernesta Hemingwaya. - Wychowałam się na jego książkach i miałam świadomość prostoty zdań - powiedziała. - Bardzo interesują mnie ludzie i chcę o nich pisać możliwe najbardziej wprost, bez oceniania, staram się opisać ich losy w możliwe najprostszy sposób - dodała autorka.

Jak podkreśliła, w młodości zrozumiała że postrzega świat wyłącznie własnymi oczami, co ją zaniepokoiło. Później odkryła, że literatura pozwala nam choćby w niewielkim zakresie wejrzeć w drugiego człowieka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Michał Nogaś opowiedział o Elizabeth Strout.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Autor: Michał Nogaś
Data emisji: 7.10.2016 
Godzina emisji: 
7.45

bk/mk

Polecane