Zimowe ptakoliczenie - łyska ptakiem zimy w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimowe ptakoliczenie - łyska ptakiem zimy w Polsce
Łyska - ptak zimy 2025Foto: shutterstock / RudiErnst

W ostatni weekend stycznia w całej Polsce trwa zimowe liczenie ptaków.  Dzięki tej akcji, ornitolodzy uzyskują informacje o stanie populacji ptaków w Polsce. 

Podczas corocznego, zimowego ptakoliczenia można obserwować i liczyć ptaki nie tylko w ramach zorganizowanej akcji, ale także samodzielnie. Można to robić przy karmniku, przez okno, w parku, lesie i ogrodzie. Robiąc to indywidualnie, nie trzeba tego wcześniej zgłaszać, wystarczy podać później otrzymane wyniki.
Konieczne jest tylko wypełnienie elektronicznej karty obserwacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.


Posłuchaj

2:47
Zimowe ptakoliczenie - łyska ptakiem zimy w Polsce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Ptaki liczymy, aby wiedzieć ile ich jest - mówi Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Wiedząc, które gatunki zmniejszają lub zwiększają swoją liczebność, dowiadujemy się co dzieje się w przyrodzie - dodaje.



- W przyrodzie dzieje się naprawdę dużo - mówi prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Poznania. Ptaki nie czytają gazet, nie oglądają telewizji i nie słuchają radia, gdzie wiele się mówi o globalnym ociepleniu. Jednak reagują nieideologicznie na zmiany klimatu swoim zachowaniem. Wczoraj na spacerze usłyszałem kopciuszka. Ptaka, który kiedyś skrajnie rzadko zimował w Polsce. Normalnie odlatywał już w październiku. Mamy styczeń, a on wciąż jest w naszym kraju i sobie podśpiewuje - dodaje.


Przeczytaj także


Łyska ptakiem zimy

Łyska to gatunek ptaka z rodziny chruścieli i jest największym z krajowych przedstawicieli tej rodziny. Długości ciała tego ptaka może dochodzić do 45 cm, rozpiętości skrzydeł do niemal 80 cm, a masa ciała do 1,3 kg. Łyski mogą żyć nawet ponad 20 lat. Upierzenie całkowicie czarne z metalicznym połyskiem oraz silnie kontrastujące z resztą ciała biały dziób i płytka czołowa. Zasiedla m.in. różnej wielkości zbiorniki wodne. 



Łyska jest w Polsce gatunkiem wędrownym i zaliczana jest do migrantów
krótkodystansowych, choć niektóre populacje miejskie są przynajmniej częściowo osiadłe. Łyski lęgowe w Polsce zimują głównie w zachodniej i południowej Europie, zaś w naszym kraju zimę spędzają przede wszystkim ptaki z populacji lęgowych na północ i wschód od granic naszego kraju. 
W ostatnich latach łyska została wpisana na europejską czerwoną listę ptaków z kategorią bliski zagrożenia.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Michał Jędrkowiak
Data emisji: 25.01.2025
Godzina emisji: 7.46

dm 

Polecane