Smog - wciąż powszechny, ale bardziej szkodliwy, niż myśleliśmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smog - wciąż powszechny, ale bardziej szkodliwy, niż myśleliśmy
Najnowsze badania pokazują, że smog może być nawet bardziej szkodliwy, niż przypuszczaliśmyFoto: shutterstock.com/Maciej Matlak

Drapanie w gardle, ból zatok i zatkany nos mogą sugerować przeziębienie, jednak równie dobrze mogą być skutkiem wdychania zanieczyszczonego powietrza. Naukowcy odkrywają coraz więcej niepokojących faktów na temat wpływu smogu na nasze zdrowie.

Smog powoduje dyskomfort i, jak wiadomo, jest groźny dla zdrowia. Nowe badania pokazują jednak, że może on również powodować m.in. otyłość wśród dzieci.


Posłuchaj

3:09
Smog - wciąż powszechny, ale bardziej szkodliwy niż myśleliśmy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Smog problemem nie tylko w Polsce

Choć w wielu miejscach na terenie Polski smog jest poważnym problemem, nie jesteśmy jeszcze w najgorszej możliwej sytuacji. O wiele gorzej jest np. w Bangkoku; stolica Tajlandii wręcz tonie w smogu. - Ponad 250 szkół z tego powodu zostało zamkniętych. Sytuacja jest tak zła, że trwa akcja rozpylania nad miastem substancji zwalczającej zanieczyszczenie - wyjaśnia Kuba Witkowski.

Choć w Polsce jest lepiej niż w Bangkoku, w niektórych miastach powietrze ze względu na swoją złą jakość również może być groźne dla zdrowia. Ostrzeżenie w związku z tym w ostatnich dniach wydano na przykład dla Krakowa.

Przeczytaj także:

Zimowe epizody smogowe

- Zima w Polsce z reguły jest takim okresem, gdy to powietrze bywa fatalne - przyznaje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - W tej chwili mówimy o takich epizodach smogowych. Sytuacjach, kiedy przez tydzień, czasami więcej lub krócej, mamy niską temperaturę i nie ma wiatru. Wtedy mamy te stężenia, o których pamiętamy sprzed lat: sięgające do dwustu kilkudziesięciu mikrogramów pyłów zawieszonych na metr sześcienny, co jest już bardzo dużym, kilkukrotnym przekroczeniem - zaznacza ekspert.


Groźne pyły zawieszone; autor: Mateusz Krymski/PAP Groźne pyły zawieszone; autor: Mateusz Krymski/PAP

Smog - prosta droga do chorób

Wdychanie złej jakości powietrza skutkować może kaszlem czy obolałymi zatokami. Od tego, niestety, prosta droga do infekcji. - Zarówno wirusowych, jak i mykoplazmatycznych czy bakteryjnych - wymienia lekarz Renata Niewińska, specjalistka chorób płuc i alergii. - Cząsteczki pyłu, uszkadzając nabłonek, umożliwiają łatwiejsze wnikanie do układu oddechowego - zaznacza.

Najnowsze badania pokazują z kolei, że może istnieć związek między smogiem a tendencją do otyłości. - Naukowcy z Uniwersytetu Michigan ustalili, że kobiety w średnim wieku, które są narażone na wdychanie pyłów, łatwiej przybierają na wadze - wyjaśnia Kuba Witkowski. Z kolei dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, zaznacza, że smog ma też wpływ na dzieci. - Rodzą się mniejsze dzieci, o mniejszej masie urodzeniowej; ze skłonnością do alergii, astmy i częstych infekcji. Co więcej, w wieku szkolnym z mniejszym IQ - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Jarosław Kuźniar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 18.13

qch/kor

Polecane