33. Finał WOŚP już w niedzielę! Wspominamy poprzednie finały
2025-01-24, 10:01 | aktualizacja 2025-01-24, 13:01
O początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pierwszych zbiórkach i muzycznych wspomnieniach w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" opowiadał wieloletni wolontariusz orkiestry - Dawid Piechocki.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 33. zagra w najbliższą niedzielę w Polsce i za granicą. Powstało 1686 sztabów, w tym prawie 100 poza Polską.
O początkach WOŚP Szymon Majchrzak z Radia Poznań rozmawiał z wieloletnim wolontariuszem orkiestry - Dawidem Piechockim.
Posłuchaj
- Mając 12-13 lat, zasłuchiwałem się w piosenki Dezertera i trochę odróżniałem się od innych dzieciaków - mówi Dawid Piechocki, wieloletni wolontariusz WOŚP w Poznaniu. - Zasłuchiwałem się też w program Jurka Owsiaka i wtedy pojawiły się pierwsze informacje o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Za pierwszym razem nie było ani puszek, ani identyfikatorów i trzeba się było nieźle nakombinować. Ja miałem puszkę po kakao z dziurą zrobioną nożem. Kolejne finały zawsze odbywał się w niedzielę, więc wcześnie rano już ustawialiśmy się w kolejce po puszki. Byłem ministrantem i na dwa finały proboszcz dał nam takie wielkie puchy, w które jak ktoś wrzucał monetę, to dzwoniło jak na Anioł Pański - wspomina.
33. Finał WOŚP
Tegoroczna orkiestra zagra pod hasłem: "Gramy na zdrowie!". Będziemy grać dla onkologii i hematologii dziecięcej – motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Sercem wydarzenia będzie miasteczko, które powstaje na błoniach PGE Narodowego. Zebrane w tym roku środki zostaną wydane na sprzęt dla 18 oddziałów onkologii dziecięcej i hematologii, a także pięciu oddziałów neurochirurgii onkologicznej. Pieniądze trafią także do hospicjów. O wszystkich zakupach decydują komisje składające się z ekspertów w danych dziedzinach medycyny. Kupowane są sprzęty bardzo potrzebne i unikalne, fundacja stawia przede wszystkim na ich jakość, cena nie odgrywa zasadniczej roli, jak to jest w przetargach publicznych. Ten sprzęt, jak podkreśla lekarz, jest w stu procentach wykorzystywany, super nowoczesny, trudno dziś zliczyć, ile tysięcy dzieci zostało dzięki niemu uratowanych.
Przeczytaj także:
- "Goldeneye" Tiny Turner najlepszą piosenką cyklu filmów o Bondzie
- Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość
- Dzień Dziadka - bezcenne opowieści wypełnione historią
Co roku rodzi się w Polsce do 1300 dzieci z różnymi schorzeniami onkologicznymi. Mimo że finał dopiero w niedzielę, zadeklarowana kwota wpłat na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to ok. 30 milionów złotych.
W licytację na rzecz WOŚP włączyła się także Trójka.
>>> ZAPRASZAMY DO LICYTACJI - TU MOŻNA WYLICYTOWAĆ TRÓJKOWY WIECZÓR PEŁEN ATRAKCJI <<<
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Szymon Majchrzak
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 7.39
dm/kor