Co zobaczymy na niebie w 2025 roku? Pierwsze zjawiska już na początku stycznia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zobaczymy na niebie w 2025 roku? Pierwsze zjawiska już na początku stycznia
W 2025 roku warto będzie patrzeć w niebo po zachodzie SłońcaFoto: YARphotographer/Shutterstock

Koniunkcje, okultacje czy superpełnie i deszcz perseidów - to tylko niektóre ze spektakularnych zjawisk astronomicznych, które wystąpią na niebie w tym roku. Pierwsze z nich, przy dobrej pogodzie, będziemy mogli podziwiać już na początku stycznia. W sobotni (4.01) wieczór Księżyc zakryje Saturna.

Zasłonięcie Saturna na niebie będzie można podziwiać już po zachodzie Słońca. Planeta zniknie za tarczą Księżyca mniej więcej o godz. 18.30 i pozostanie ukryta przez około godzinę. Na niebie pojawi się ponownie około godz. 19.40. Wydarzenie jest o tyle wyjątkowe, że kolejny raz będzie można je zaobserwować w 2031 roku.


Posłuchaj

4:05
Zjawiska astronomiczne w 2025 roku. Co zobaczymy na niebie? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Saturn za Księżycem. Gdzie szukać ich na niebie?

Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba specjalnych narzędzi, jednak warto zaopatrzyć się w lornetkę lub teleskop. Najlepiej będzie również wybrać się w mniej rozświetlone miejsce, na przykład poza miastem. - Pogoda jest najważniejsza. Ale jeżeli mamy jakieś przerwy w chmurach, możemy to oglądać - wyjaśnia astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń.

- Po zachodzie Słońca szukamy Księżyca. Pamiętajmy, on jest nisko nad horyzontem, więc wysokie budynki czy drzewa mogą go nam zasłaniać. (...) Tuż obok Księżyca, lekko na lewo, gdzie jest ciemne dopełnienie, zobaczymy też niby gwiazdkę. To jednak nie gwiazdka, a Saturn. Jeżeli mamy lornetkę, dokładnie obserwujmy to zjawisko - opowiada ekspert. - Z minuty na minutę Księżyc, krążąc wokół Ziemi, będzie bardzo powoli zbliżał się do tej gwiazdki. W pewnym momencie zobaczymy, że ten punkcik schowa się za tarczą Księżyca - dodaje rozmówca Moniki Suszek.

Przeczytaj także

Rok pełen zjawisk

Zasłonięcie Saturna przez Księżyc nie będzie jedynym zjawiskiem astronomicznym, jakie będziemy mogli podziwiać w tym roku na niebie. Jedno z nich wystąpi już w lutym. - Wenus, który 19 lutego bardzo zbliży się do naszej planety, zachowuje się jak Księżyc; też jest oświetlany przez Słońce z różnych stron. I właśnie w tym największym zbliżeniu, będzie sierpem. Tak jak często widzimy Księżyc w takiej fazie, tak również zobaczymy tę planetę - zapowiada Rafał Grabiański z portalu Urania Postępy Astronomii.

Oprócz tego, w okolicach równonocy wiosennej, czekają nas dobrze widoczne zorze. Z kolei latem, w sierpniu, będziemy mogli podziwiać nocą deszcze perseidów. Z kolei Jerzy Rafalski podpowiada, by zaznaczyć sobie w kalendarzach siódmy dzień września. - Wtedy dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Oczywiście trzymamy kciuki za pogodę - mówi astronom. - Czekamy wtedy na wschodzący Księżyc. Słońce nam zachodzi, a Księżyc będzie po przeciwnej stronie, w pełni. Tuż po zachodzie, kiedy nasza dzienna gwiazda będzie już poza horyzontem, odwracamy się o 180 stopni. Im wyżej będzie podnosił się Księżyc, tym piękniej zobaczymy zaćmienie naszego srebrnego globu - opowiada ekspert.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 4.01.2025
Godzina emisji: 6.35

qch/zch

Polecane