Anna Maziuk: niedźwiedzie paradoksalnie wywołują we mnie spokój
2025-01-12, 12:01 | aktualizacja 2025-01-12, 12:01
Dzisiejsza gościni "Zagadkowej niedzieli" jest dziennikarką, propagatorką wiedzy o przyrodzie. Ostatnio napisała absolutnie niezwykły książkę-reportaż "Niedźwiedź szuka domu". I właśnie o tych zwierzętach opowiadała w rozmowie z Kasią Stoparczyk.
Aby poznać niedźwiedzie i ich zwyczaje, Anna Maziuk zjechała kawał świata: - Pojechałam w bardzo różne miejsca: od polskich gór, gdzie zresztą zamieszkałam, po dalekie krainy, jak Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Byłam też w Chorwacji, Słowacji, Bośni - wymienia.
Posłuchaj
Różne twarze niedźwiedzi
Jakie są niedźwiedzie? - One są niesamowite! Odkąd zaczęłam się więcej o nich dowiadywać, to przekonałam się, że są do nas szalenie podobne. Ale z drugiej strony są takie potężne, a takie ciche: potrafią bezszelestnie iść przez las. Są takie potężne, a potrafią być ostoją spokoju - opowiada z entuzjazmem rozmówczyni Kasi Stoparczyk. - Potrafią też mieć tak różne twarze, bo niedźwiedzie mają twarze! I każdy niedźwiedź ma kompletnie inną - zapewnia.
Gawra i małe niedźwiadki
Niedźwiedzie mieszkają w jaskiniach, a nawet w dużych dziuplach: ogólnie ich schronienie nazywa się gawrą. Jak opowiada Trójkowa gościni, wejście do gawry bywa bardzo, zaskakująco ciasne. Tam właśnie, między grudniem a końcem lutego rodzą się niedźwiadki. Na początku są bardzo małe: wielkości ludzkiej dłoni i ważą 350 gramów. Są całkowicie łyse, głuche, ślepe i całkowicie zależne od swojej mamy, od której potrzebują ochrony i ciepła. Dlatego gawra jest ciasna, żeby łatwiej było w niej to ciepło utrzymać.
Ale kiedy małe niedźwiadki podrosną, harcują na całego! - Spotkałam paromiesięczne maluchy (…) wciąż jeszcze niezdarne, puchate, ale w inny sposób, niż dorosłe niedźwiedzie (…) Mama musi ich bardzo pilnować, żeby coś im się nie stało, aby np. nie wpadły do rzeki - tłumaczy autorka "Niedźwiedź szuka domu". - Widziałam też, jak mama uczy takiego malca: mówi "nie idź tędy, tu są za duże krzaki, a ty jesteś za mały". Bierze go w zęby i buch do wody: "Ucz się pływać!". On z powrotem na brzeg, a mama znowu go do wody - śmieje się.
Przeczytaj także
- Jola Richter-Magnuszewska: przyroda nie jest groźna, jeśli traktuje się ją z szacunkiem
- Czy wilk naprawdę jest zły? Fakty i mity o leśnym drapieżniku
- Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?
Niedźwiedzie nauki
Obserwowanie niedźwiedzi i pisanie o nich książki, to była dla Anny Maziuk wielka nauka. - Nauczyłam się, że można być dużą i wcale się z tym nie obnosić, nie manifestować, żeby inni się od razu bali. I to, że inni traktują niedźwiedzie z szacunkiem wynika z wewnętrznego spokoju, a nie tego, jak one są duże. Z tego, że one nie rzucają się na byle kogo z byle powodu. No i tak są zajęte swoimi sprawami i jednocześnie tak mądre, kompletnie nie wchodzą w konflikty bez powodu, bardzo szanują granice: ja jestem tu, ty jesteś tu - wyjaśnia. - Ważne, żeby się widzieć: niedźwiedzie nie lubią być zaskakiwane, wtedy mogą się przestraszyć i ze strachu zareagować agresywnie, niemiło dla nas. Ale jeśli wiedzą, gdzie jesteśmy, nie mają powodu - wskazuje.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Maziuk (reporterka, propagatorka wiedzy o przyrodzie, autorka książki-reportażu "Niedźwiedź szuka domu")
Data emisji: 12.01.2025
Godzina emisji: 9.06
pr/dz