Dlaczego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień? Czy w ogóle mają one sens?
2025-01-03, 20:01 | aktualizacja 2025-01-03, 21:01
Rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie jedzenia - to tylko niektóre noworoczne postanowienia, z których realizacją zwykle sobie jednak nie radzimy. Jakie cele warto sobie stawiać w nowym roku i co robić, aby niedotrzymane postanowienia nas nie demotywowały?
Nowy Rok to okazja nie tylko do świętowania. To także nowe otwarcie, a co za tym idzie nowe wyzwania. Zamykamy pewien rozdział życia i otwieramy nowy. A w tym nowym, chcemy być lepsi.
Stąd noworoczne postanowienia, które niestety bardzo rzadko udaje się nam zrealizować.
Posłuchaj
Motywacja czy demotywacja?
Po nowym roku obiecujemy sobie wiele. Jednak brak realizacji noworocznych postanowień może być frustrujący. Zwykle już pod koniec stycznia niemal wszystkie nasze postanowienia zostają porzucone. Jaki jest więc sens stawiania przed sobą takich wyzwań?
Przeczytaj także
- Rekordowy rok w polskiej transplantologii, ale jest jeszcze wiele do zrobienia
- Koniec z wyrzucaniem tekstyliów do śmieci. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia
- Urlopy zwykłe, okolicznościowe i niezwykłe, czyli jak Polacy będą wypoczywać w roku 2025?
- Zamiast noworocznych postanowień, staram się raczej sumiennie podsumować mijający rok i sprawdzić co mi się w nim udało zrobić i co mogłabym jeszcze poprawić - mówi psycholożka Martyna Korejwo. - Początek roku to taki moment, że ludzie zastanawiają się co chcieliby zmienić na lepsze w swoim życiu. Jeśli nasze postanowienia legną jednak w gruzach, to nie sprzyja pozytywnemu myśleniu o sobie, ani nie motywuje do kolejnych prób poprawy naszego życia. Te postanowienia pojawiają się pod wpływem chwili. Czasami dobrze się nad nimi zastanowić i jeśli dojdziemy do wniosku, że są realne, podjąć je na przykład dopiero za dwa tygodnie - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Gościni: Martyna Korejwo (psycholożka)
Data emisji: 3.01.2025
Godzina emisji: 16.39
dm