Spotkanie z Agnetą Pleijel i Maciejem Zarembą Bielawskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie z Agnetą Pleijel i Maciejem Zarembą Bielawskim
Agneta Pleijel gościnią Michała Nogasia we "Wszystkich Książkach Świata" Foto: PAP/Rafał Guz

Michał Nogaś pojechał do stolicy Szwecji, by w jednym z mieszkań na wyspie Södermalm porozmawiać z wyjątkowymi ludźmi. Ona - pisarka, dziennikarka, redaktorka, autorka dramatów, felietonistka. On - reporter, dziennikarz. Oboje z nieoczywistymi życiorysami, oboje obecni w jej najnowszej książce "Ślimaki i śnieg".

"Nie do końca wiem, czym jest to, co mnie teraz zajmuje. Pragnienie pisania jest nie do wykorzenienia. Moje życie nie jest wyjątkowe. Skupiałam się na próbach zrozumienia tego, co mnie otacza. Oraz tego, co dzieje się w środku. Jak łączą się wnętrze i zewnętrze. Jaki jest sens tego, że dostało się życie i świadomość - przypadek czy konieczność?" - pisze w pierwszym akapicie drugiego rozdziału…


Posłuchaj

47:13
Spotkanie z Agnetą Pleijel i Maciejem Zarembą Bielawskim (Wszystkie Książki Świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Fikcja oparta na faktach

Narratorka-bohaterka "Ślimaków i śniegu", które właśnie ukazały się w Polsce w przekładzie Justyny Czechowskiej, patrzy na siebie samą - na tę kobietę sprzed lat. Opowiada jej życie, w sposób brutalnie szczery przyznaje się do porażek, zauważa sukcesy. Rozlicza się z rodzinną historią, przedstawia M, człowieka, z którym spędziła większość życia. Niczego nie ukrywa - są tu chwile radości i potwornego bólu. Pierwsza w historii szefowa działu kultury jednej z najważniejszych szwedzkich gazet "Aftonbladet", córka Indonezyjki i Szweda, ta, która widziała, jak ranią się najbliżsi sobie ludzie, raniła i dała się zranić. Matka, intelektualistka, działaczka społeczna, figura. Silna i bardzo krucha jednocześnie. Partnerka, która musiała przez długi czas godzić się na obecność jeszcze jednej osoby w jej życiu…

- Ta powieść to fikcja. Ale nie zmyśliłam żadnych faktów - mówi Agneta Pleijel. Jej mąż, także obecny w rozmowie - nie tylko jako tłumacz - Maciej Zaremba Bielawski to potwierdza. Jak to możliwa, że można jednocześnie napisać książkę wyobrażoną i całkowicie prawdziwą? - Nie chciałam kłamać. Uważam, że szczerość jest wartością w kontrakcie z czytelnikiem, który musi mi ufać. Przez tę serię książek zaczęłam otrzymywać mnóstwo listów od czytelniczek i czytelników, którzy opowiadają o swoim życiu. To stało się takim wspólnym fundamentem naszej relacji: mojej i czytelników - dodaje rozmówczyni Michała Nogasia.

Przeczytaj także

Uniwersalna literatura wyznaniowa

- Muszę wygłosić komplement pod adresem szwedzkich czytelników i krytyków. W odróżnieniu od wielu innych książek autobiograficznie-wyznaniowych książki Agnieszki, bo tak ją nazywam, zostały przyjęte w inny sposób: jako uniwersalna literatura. Nie było tego fenomenu, że zaglądamy głęboko w intymne połacie życia tej osoby. Było to natychmiast odczytywane jako coś, co może traktować o każdej innej osobie - opowiada Maciej Zaremba Bielawski.

Dziennikarz i pisarz wyjaśnia we "Wszystkich Książkach Świata", że "Ślimaki i śnieg" zostały odebrane w Szwecji jako książka, która opowiada uniwersalnie o warunkach życia na naszej planecie; zwłaszcza z perspektywy współczesnej kobiety. - To są czasy wielkich zmian. Szwecja kolosalnie zmieniła się od lat 50., jeśli chodzi o pozycję kobiet i wolność wypowiedzi - wymienia gość Trójki.

"Ślimaki i śnieg", jak i inne książki Agnety Pleijel, opublikowało Wydawnictwo Karakter.

***

Tytuł audycji: Wszystkie Książki Świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Goście: Agneta Pleijel, Maciej Zaremba Bielawski
Data emisji: 1.12.2024
Godzina emisji: 20.05  

qch

Polecane