Jacek Czaputowicz gościem porannej audycji "Bez Uników" [ŚR., GODZ. 8.13]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Czaputowicz gościem porannej audycji "Bez Uników" [ŚR., GODZ. 8.13]
Jacek CzaputowiczFoto: Polskie Radio

Były minister spraw zagranicznych będzie gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia.

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał pierwsze dekrety. Wśród nich znalazły się m.in. rezygnacja z paryskiego porozumienia klimatycznego, zniesienie rządowej cenzury i zamrożenie zatrudnienia na szczeblu federalnym. Kolejne dekrety Trumpa mówią o wycofaniu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia, wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem i uwolnieniu produkcji energii. Prezydent ułaskawił też prawie 1500 osób skazanych za udział w szturmie na Kapitol w 2021 roku. Powołał również Departament Wydajności Państwa, którego szefem - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - ma zostać Elon Musk. Donald Trump zarządził również 90-dniową przerwę w amerykańskiej pomocy zagranicznej na rzecz rozwoju. Celem ma być ocena "efektywności programowej i spójności z polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych".
Prezydent USA wyraził przekonanie, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce porozumienia z Rosją. Powiedział też, że planuje spotkanie z Władimirem Putinem - dodał, że nie wie, kiedy dojdzie do rozmowy. Donald Trump stwierdził, że chce doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe.
Pierwszego dnia urzędowania Trump zwolnił czterech urzędników, nominowanych przez swojego poprzednika. Zapowiedział, że ze stanowisk zostanie usuniętych kolejnych ponad tysiąc nominatów administracji demokratów. Wśród czworga zwolnionych w trybie natychmiastowym osób jest Jose Andres z Prezydenckiej Rady ds. Sportu, Fitnessu i Odżywiania oraz Mark Milley z Narodowej Rady Doradców ds. Infrastruktury, były przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, ułaskawiony przez Bidena w ostatnich godzinach urzędowania.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała łącznie 6 komitetów w najbliższych wyborach prezydenckich: Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga oraz Wiesława Lewickiego. Zarejestrowanie komitetu wyborczego wymaga zebrania tysiąca podpisów wyborców. Do 24 marca należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu. Swój start w wyborach deklarowali także: Karol Nawrocki, Magdalena Biejat, Katarzyna Cichos, Marek Jakubiak, Piotr Szumlewicz, Marek Woch i Joanna Senyszyn. Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta. Komitety mają na to czas do 4 kwietnia. Aby tak się stało, muszą zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia dla kandydata. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.

Ministerstwo Sprawiedliwości Węgier przekazało europejski nakaz aresztowania wydany za poszukiwanym Marcinem Romanowskim do Sądu Metropolitalnego dla Budapesztu. Prokuratura Krajowa napisała w komunikacie, że węgierskie ministerstwo przekazało jej informację w tej sprawie. W świetle prawa węgierskiego Sąd Metropolitalny dla Budapesztu jest wyznaczonym organem sądowym do przeprowadzenia postępowania w przedmiocie europejskiego nakazu aresztowania w pierwsze instancji. Od orzeczenia tego sądu przysługuje środek odwoławczy do Sądu Apelacyjnego dla Budapesztu. W procedurze przekazania osoby poszukiwanej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, odmiennie niż w procedurze ekstradycyjnej, to orzeczenie sądu stanowi podstawę do wydania, nie zaś decyzja organu państwa tj. ministra sprawiedliwości czy też prezydenta. Przepisy prawa unijnego, jak i wewnętrzne przepisy państw członkowskich UE, odnoszące się do procedury europejskiego nakazu aresztowania, określają terminy do przeprowadzenia tego postępowania w sytuacji, gdy osoba poszukiwana pozostaje w tym postępowaniu tymczasowo aresztowana.


***

Na poranną audycję "Bez Uników" w środę (22 stycznia) o godz. 8.13 zapraszała Renata Grochal.


IAR/dm/kor


Polecane