Trójka|Wszystkie Książki Świata
S.A. Cosby - głos z amerykańskiego Południa
2024-11-17, 21:11 | aktualizacja 2024-11-18, 10:11
Niecałe dwa tygodnie po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Michał Nogaś - w kolejnym wydaniu swojej autorskiej audycji - rozmawiał z S.A. Cosbym, królem "southern noir", ciemnoskórym pisarzem mieszkającym na przedmieściach Richmond w stanie Wirginia.
W Polsce ukazała się niedawno kolejna - po "Kolczastych łzach" - powieść S.A. Cosby'ego. To "Asfaltowa pustynia", którą przełożył Jan Kraśko. Jej bohater, Bug Montage, marzy o tym, by zapewnić spokojne i dostatnie życie swojej rodzinie. Nie chce wracać do dawnego życia, już nigdy więcej nie chciałby stać się przestępcą. Ale okoliczności sprawiają, że może nie mieć wyjścia...
- Zakochałem się w tej książce - przyznał niegdyś Stephen King, nazywając ją "ostrym, rozpędzonym thrillerem".
Posłuchaj
Jaka będzie nowa Ameryka? Czy inna od tej opisanej w powieści? Czego obawia się Cosby, a co daje mu nadzieję? Ale też kim naprawdę jest Bug, główny bohater, czarny mężczyzna po przejściach? Ile ma wspólnego z samym autorem? W jakich warunkach obaj dorastali? Na kogo może liczyć postać wykreowana przez pisarza? Czy miłość naprawdę potrafi uchronić przed najgorszym?
Czytaj także:
- Michele Mari i dzieciństwo pod znakiem niepokoju
- Natasha Brown o tym, co jest zamiatane pod dywan
- Eleanor Catton i jej nowa powieść "Las birnamski"
Trump ponownie w Białym Domu. Co dalej?
Michał Nogaś spotkał się z S.A. Cosbym niedługo po wygranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA. Rozmowa nie mogła się zacząć więc inaczej jak od pytania o to, co dalej. - Nie wiem. Myślę, że Ameryka ujawniła swoje prawdziwe oblicze i nie jest ono ładne. Nie jestem z niego dumny. Zawsze będę odczuwał dumę z bycia Amerykaninem, ale teraz nie jestem dumny z tego kraju. Niestety wydaje mi się, że pokazaliśmy, jak głęboko zakorzenione są w naszej kulturze rasizm, mizoginia i szowinizm - ocenia pisarz.
- Ciekawe jest, że Donald Trump zdobył w 2024 roku dokładnie tyle samo głosów, co w 2020 roku. (...) Z kolei Kamala Harris, podobnie jak Hilary Clinton, nie zdobyła dużego poparcia wśród własnej bazy - zwraca uwagę gość "Wszystkich Książek Świata". - Nie chcę powiedzieć, że zwolennicy Trumpa to okropni ludzie, choć tak uważam. Ale wielu demokratów też pokazało, że nie są lepsi. Jedyne, co mogę zrobić ja i osoby takie jak ja, to iść naprzód. Mówić prawdę, poruszać istotne kwestie i rozliczać administrację z jej działań. To smutny czas dla Ameryki, ale nie beznadziejny - dodaje.
***
Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: S.A. Cosby
Data emisji: 17.11.2024
Godzina emisji: 20.05
dm/qch/wmk