Reklama

reklama

Ekspertka: mężczyzna się nie bada, bo wierzy, że jest niezniszczalny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspertka: mężczyzna się nie bada, bo wierzy, że jest niezniszczalny
Listopad to miesiąc świadomości męskiego zdrowiaFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Trwa miesiąc świadomości męskiego zdrowia. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie. O zagrożeniu przypomina "wąsopad", czyli trwająca przez cały listopad coroczna akcja zapuszczenia wąsów, znana również jako "movember".

Zarost na twarzy ma podnosić świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn; przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.


Posłuchaj

48:36
Dlaczego mężczyźni się nie badają? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do lekarza dopiero, kiedy boli

Profilaktyka, szczególnie u mężczyzn, wciąż jest mało popularna. Można powiedzieć, że wolimy nie sprawdzać i nie wiedzieć.

– Zdecydowanie częściej pacjenci zgłaszają się, bo coś im doskwiera, coś ich boli, coś przeszkadza. Postawy czysto profilaktyczne są znacznie rzadsze, ale z każdym rokiem jest ich coraz więcej – potwierdza urolog i androlog Piotr Świniarski. – Dopiero gdy mija ten wiek, kiedy czujemy, że nic nigdy nam nie będzie i że jesteśmy wiecznie młodzi, zaczyna się zastanawianie: "Może moje zdrowie nie jest takie, jak powinno, może mam mniejsza wydolność, coraz częściej coś mnie boli. Może już czas sprawdzić, czy wszystko jest OK?" – tłumaczy.

Chociaż jest też iskierka optymizmu: – Ostatnimi czasy coraz częściej zgłaszają się pacjenci, mówiący: "już skończyło mi się 30, 40 lat, więc postanowiłem się sprawdzić". Najczęściej impulsem są albo akcje społeczne, jak aktualnie "movember", albo programy radiowe, telewizyjne, a nawet artykuł w prasie – opowiada.

Niełatwy temat

Jednocześnie coraz więcej osób ma świadomość, że ryzyka zdrowotne gwałtownie wzrastają. Szacuje się, że do 2050 roku nastąpi wzrost zachorowań na nowotwory o 90 procent!

Ale wciąż nie jest to łatwy temat. – Jest gros pacjentów i pacjentek, którzy mają przekonanie, że lepiej nie wiedzieć. Że ten moment uświadomienia sobie problemu jest dopiero początkiem lawiny kolejnych nieprzyjemnych kroków. I jeżeli jesteśmy w takiej niewiedzy, to jest nam bezpieczniej – wyjaśnia Justyna Kopczyńska, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeczytaj także:


Zabójcze uwarunkowania kulturowe

Gościni Michała Matusa wskazuje na uwarunkowania kulturowe, które są szczególnie niebezpieczne w przypadku mężczyzn. – Mamy zaklęty kulturowo obraz pana, który jest niezniszczalny, który nie wymaga troski, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie. To on opiekuje się stadem i to stado wymaga troski. Natomiast mężczyźni, jako ci niezniszczalni, często zapominają o sobie, a oni są równie ważni w tym społeczeństwie, jak kobiety i dzieci – stwierdza.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Goście: Justyna Kopczyńska (socjolożka, Uniwersytet Warszawski), Piotr Świniarski (urolog, androlog, ekspert męskiego zdrowia), Jacek Maciejewski (ekspert komunikacji społecznej, Fundacja Rak&Roll)
Data emisji: 7.11.2024
Godzina emisji: 20.08

pr/wmkor

Polecane