Movember, czyli zapuść wąsy i zadbaj o swoje zdrowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Movember, czyli zapuść wąsy i zadbaj o swoje zdrowie
Movember i zapuszczenie wąsów ma przede wszystkim podnosić świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyznFoto: Morocko/Shutterstock

- Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie - zwraca uwagę urolog, prof. Roman Sosnowski. O zagrożeniu przypomina trwający przez cały listopad Movember, czyli coroczna akcja zapuszczenia wąsów. Zarost na twarzy ma podnosić świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn; przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.

Akcja społeczna Movember została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Poprzez zmianę wyglądu jej uczestnicy chcą przypominać między innymi o tym, jak istotna jest profilaktyka w przypadku chorób nowotworowych.

Posłuchaj

7:41
Movember, czyli zapuść wąsy i zadbaj o swoje zdrowie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ilu mężczyzn w Polsce zmaga się z nowotworem prostaty?

Jak wyjaśnia na antenie Trójki prof. Roman Sosnowski, rak gruczołu krokowego to najczęstsza tego typu choroba u mężczyzn w wielu krajach na świecie. - To zdecydowanie ponad 15 tysięcy nowych przypadków każdego roku. Szczyt zachorowania to szósta i siódma dekada życia - opowiada urolog.

Inaczej statystyki wyglądają w przypadku nowotworu jąder. Tu zachorowań jest mniej, jednak szczyt przypada na drugą i trzecią dekadę życia. - To bardzo ważne rozróżnienie. Mamy też różne podejście profilaktyczne i w sprawie leczenia. Ponieważ to rzadki nowotwór, zachęcamy mężczyzn, aby reagowali na to, jaki sygnał wysyła im organizm - tłumaczy lekarz.

Najczęściej czytane

Kiedy mężczyzna powinien się zgłosić do urologa?

- Jeżeli mężczyzna wyczuje pewną nieprawidłowość, jeśli chodzi o spoistość w swoim jądrze, na przykład wyraźne stwardnienie, asymetrię jąder, to powinien zgłosić się do lekarza. W większości przypadków nie jest to nowotwór; przeoczenie tej choroby może jednak przynieść złe konsekwencje. W dodatku wykrycie nowotworu jądra na bardzo wczesnym etapie daje właściwie stuprocentowe wyleczenie - zachęca ekspert.

Warto jednak, by mężczyzna zadbał o swojej zdrowie, zanim jeszcze coś się stanie. - Mężczyzna jest twardzielem, jego choroby się nie imają; takie przekonanie panuje i być może tak jest w większości przypadków. Ale w sytuacji, kiedy dana choroba dotyczy mężczyzny, samo zgłoszenie się do lekarza daje nam szansę wykrycia choroby na wczesnym etapie. Pamiętajmy, że spotkanie z urologiem jest krótkie i bezbolesne. Zachowujemy najwyższe standardy intymności i poufności. Zachęcamy też partnerki, by wspierały mężczyzn i towarzyszyły im w tych pierwszych kontaktach ze służbą zdrowia - zapewnia lekarz.

- Jeżeli ja jako mężczyzna mam swój ulubiony samochód i wybieram się w podróż z rodziną, to najpierw sprawdzam, czy wszystko jest z nim w porządku. Tak samo jest z naszym zdrowiem. (...) Jeżeli jadę tym samochodem i coś mi stuka w prawym kole, to nie dodaję gazu; zjeżdżam na bok i sprawdzam, co się stało. Tak samo jeżeli zauważymy jakiś objaw, który nas niepokoi, nie bagatelizujmy tego - radzi gość radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: prof. Roman Sosnowski (urolog)
Data emisji: 5.11.2024
Godziny emisji: 7.15

wmkor

Polecane