Badania profilaktyczne wciąż są tematem tabu. Mamy najgorsze wyniki w Europie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Badania profilaktyczne wciąż są tematem tabu. Mamy najgorsze wyniki w Europie!
Polki i Polacy wciąż niechętnie robią badania profilaktyczneFoto: https://www.polskieradio.pl/Jacek-Frentzel/Tag185754

Kolejne sondaże potwierdzają, że masowo zaniedbujemy badania profilaktyczne: zaledwie co czwarta i co czwarty z nas właściwie dba o zdrowie. Dlaczego  tak się dzieje?

– Na niski udział Polek i Polaków w badaniach profilaktycznych wpływają bariery o charakterze psychospołecznym: np. wstyd, silny lęk albo przekonanie, że jestem zbyt młoda/młody, by mogły mnie dotyczyć problemy zdrowotne – mówi psychoonkolog Anna Długołęcka z Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.


Posłuchaj

4:45
Profilaktyka leczenia raka niezwykle ważna, a wciąż mało popularna (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpłatne, a i tak mało popularne

Efekt: jako naród regularne badania profilaktyczne mamy na bardzo słabym poziomie. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy.

– Poziom zgłaszalności pań na badania profilaktyczne nie jest wysoki. Np. w przypadku mammografii zaledwie niewiele ponad 30 procent kobiet uprawnionych bierze w nich udział. Podobnie jest niestety także w innych programach profilaktycznych – potwierdza Paweł Florek, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia. – A są to, co warto zaznaczyć, badania bezpłatne – dodaje.

Bez skierowania od lekarza

Tymczasem NFZ finansuje kilka różnych programów, takich, jak m.in. profilaktyka raka piersi, profilaktyka raka szyjki macicy, badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego czy profilaktyka 40+ (trwa tylko do końca roku). – By z nich skorzystać nie trzeba iść nawet do lekarza: wystarczy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta – wskazuje Paweł Florek.

Przeczytaj także



W miastach lepiej niż na wsiach

Badania profilaktyczne cieszą się większą popularnością w dużych miastach na co wpływa większa świadomość mieszkańców. – Zdają sobie sprawę, że profilaktyka powinna być ich codziennością i korzystają z tych badań profilaktycznych chętniej, niż mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi – tłumaczy Marta Bednarek z Fundacji Rak&Roll. – Kobiety zdecydowanie częściej i chętniej sięgają po tego typu badania. Chociaż panowie, jeśli przedstawi się im odpowiednie argumenty, to rzeczywiście włączają te badania do swojego życia – przyznaje.

Wczesne wykrycie = 100 procent wyleczalności

Profilaktyka sama w sobie nie ratuje życia, daje jednak szanse na wczesne wykrycie zmian mogących świadczyć o chorobie nowotworowej. – A wcześnie wykryty nowotwór to wcześnie włączone leczenie onkologiczne. W zdecydowanej większości przypadków gwarantuje to wyleczenie w 100 procentach. I dalsze cieszenie się zdrowiem i długim życiem – zapewnia Marta Bednarek.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 7.11.2024
Godzina emisji: 6.47

pr

Polecane