"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"
Mikołaj i Tomek próbują poradzić sobie z faktem zaginięcie swojego przyjaciela, MichałaFoto: Hanna Dołęgowska/PR

21-letni Michał zniknął bez śladu rok temu. Na moście nad Wisłą znaleziono jego plecak, jednak jego ciała nie odnaleziono. Można przypuszczać, co się stało, ale pewności nie ma. Jego przyjaciele, Mikołaj i Tomek, muszą sobie dać z tym radę, muszą poradzić sobie ze stratą. Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Dalej trzymamy się razem" stał się pretekstem do rozmowy o emocjach mężczyzn i umiejętności ich wyrażania oraz dzielenia się nimi.

Posłuchaj

Mężczyźni i ich emocje. Jak sobie z nimi radzić? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Mikołaj i Tomek to 22-latkowie z warszawskich Bielan. Rok temu w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zaginął ich przyjaciel Michał. Młodzi ludzie przyjaźnili się ponad 9 lat, mieli wiele wspólnych planów. Działania policji, poszukiwania rodziny i ich własne nie przyniosły rezultatu.

Projekt, który koi ból

Michała nie ma i nie odnaleziono jego ciała: nadal uznawany jest za zaginionego. Pozostała pustka, a wcześniej gniew i niemoc wynikające z poczucia bezradności. Jak poradzić sobie z taką stratą? Michał i Tomek, którzy tworzą projekt muzyczny pod nazwą "Sześć cztery", nagrali mini serial internetowy, aby nagłośnić sprawę zaginięcia przyjaciela, ale też opowiedzieć o tym, co z nimi się działo. Powstał "Duży ból", składający się z pięciu muzyczno-filmowych odcinków.

- Projekt ten jest poświęcony niewyjaśnionemu zaginięciu naszego przyjaciela. Dziś mija równy rok. Tworzyliśmy go we dwóch po godzinach naszych codziennych obowiązków. Chcemy, żeby pamięć o nim nigdy nie zginęła. Pamiętajcie, że żyje się tylko raz - mówi Mikołaj, jeden ze współautorów "Dużego bólu".

- Spotkania z tymi młodymi ludźmi było wstrząsające. Ta historia, jak oni się w niej odnaleźli, jak poprzez swoją sztukę próbują sobie poradzić z tą ogromną stratą, sprawiły, że pomimo tylu wywiadów, tylu lat doświadczenia, to było coś innego. Co innego jest porozmawiać z kimś w formie wywiadu, a coś innego, gdy jest to reportaż i naprawdę będąc przygotowanym, trudno jest złożyć pytanie - przyznaje autorka reportażu. - Myślę, że oni przeszli bardzo ciężką szkołę przez ten rok, bo wiosną minął rok od zaginięcia ich przyjaciela. Przeszli bardzo długą drogę i to, że się wyrazili poprzez muzykę i obraz, sprawiło, że chyba łatwiej im się ze mną rozmawiało niezależnie od tego, jak trudne pytania stawiałam - tłumaczy.


Przeczytaj także

Chłopaki nie płaczą?

- Jesteśmy w momencie, kiedy mężczyźni są coraz bardziej świadomi tego, wiedzą, że muszą coś ze swoimi emocjami zrobić. I są coraz bardziej świadomi tego, że są istotami emocjonalnymi, że to jest naturalne, żeby przeżywać emocje. I tu pojawia się kwestia, w jaki sposób sobie z tymi emocjami radzimy – mówi Kamil Błoch, trener antyprzemocowy, który prowadzi warsztaty dla mężczyzn. Jednocześnie przyznaje, że to wszystko jest dopiero początek drogi.

Należy też pamiętać o ponurych statystykach, które mówią, że w Polsce na 15 samobójstw dziennie aż 12 popełniają mężczyźni. To jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Jednym z powodów jest kultura "męskości" wykluczająca niejako wrażliwość, ale także możliwość dzielenia się swoimi emocjami.

- Słynne: "chłopaki nie płaczą" to jest pierwsze zaklęcie, które słyszymy. Tym zdaniem chłopcy zaczynają być odcinani od emocjonalności. Kolejne takie zdanie to: "trzeba być twardym, nie miękkim" - wskazuje. - Drugą sprawą jest to, że chłopcy są bardzo szybko odcinani od własnych ciał w tym sensie, że są szybciej niż dziewczynki pozbawiani dotyku. Zwykle tą granicą jest wiek dojrzewania, kiedy przestają być dotykani, przytulani przez swoich rodziców. A dotyk jest bardzo ważnym czynnikiem dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dotykanie naszego ciała powoduje, że sami uczymy się kontaktu z tym ciałem – wyjaśnia.

Czytaj także: "Co do zasady są zrozpaczeni". Współczesny mężczyzna: czym żyje i co go trapi?

*** POMOC OSOBOM W KRYZYSIE ***

116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży rzecznika praw dziecka, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.


Posłuchaj

49:29
Mężczyźni i ich emocje. Jak sobie z nimi radzić? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Hanna Dołęgowska (reportażystka, autorka reportażu "Dalej trzymamy się razem"), Kamil Błoch (trener antyprzemocowy, prowadzi warsztaty dla mężczyzn)
Data emisji: 3.06.2024
Godzina emisji: 20.08

pr/wmkor

Polecane