Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany
Zdjęcie ilustracyjneFoto: buy_me_some_coffee/pixabay

Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?

Statystycznie mężczyźni dużo, dużo rzadziej niż kobiety zgłaszają się po pomoc psychologiczną. – Powodów jest wiele. Jednym z nich jest wzorzec mówiący, że chłopcy nie płaczą, mężczyźni mają być twardzi i radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Te wzorce nie pozwalają mówić o swoich słabych stronach, nie pozwalają na okazywanie smutku, lęku, przytłoczenia, zmęczenia, wypalenia. To powoduje, że nie opowiadają o swoim cierpieniu – komentuje Adam Chojnacki, psycholog i terapeuta.


Posłuchaj

1:51:17
Męska depresja - temat wstydliwy i przemilczany (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wykazują statystyki, rocznie tylko w USA z depresją zmaga się blisko 12 mln mężczyzn. To ogromna liczba, wskazująca, że problem jest niejako zamiatany pod dywan i niewiele się o nim mówi. – Rzeczywiście jest tak, że mężczyznom wolno ujawniać mniej. Dotyczy to przede wszystkim tych zachowań, które są społecznie nieakceptowalne, jak złość, smutek, przygnębienie, apatia oraz, oczywiście, słabość – tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Anna Bal.

Depresja u mężczyzn/YouTube Uniwersytet Łódzki


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Bal (psycholożka, psychoterapeutka), Adam Chojnacki (psycholog, terapeuta, specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie)
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 0.05

pr/mk

Polecane