Długi weekend na drogach. Policjanci prowadzą akcję "Znicz", kierowców czekają utrudnienia
2024-11-01, 12:11 | aktualizacja 2024-11-02, 14:11
Uroczystość Wszystkich Świętych i podróże na cmentarze to jednocześnie wzmożony ruch na drogach. Kierowcy muszą liczyć się z korkami i zmianami w organizacji ruchu. O bezpieczeństwo na drogach dbają policjanci, którzy przez długi weekend zaduszny prowadzą działania w ramach akcji "Znicz". Sami kierowcy również powinni zadbać o to, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trasie.
Coroczna policyjna akcja "Znicz" trwa od 31 października do 4 listopada. Jej celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Oznacza to między innymi dodatkowe patrole na ulicach miast.
Posłuchaj
Jak wyjaśnia w radiowej Trójce nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, podstawą akcji jest hasło "pomagamy i chronimy". - Ta akcja przede wszystkim ma pomóc wszystkim kierującym dojechać bezpiecznie do celu i bezpiecznie wrócić. To jest istota naszych policyjnych działań. Będą one wyglądać troszeczkę inaczej niż na co dzień - wyjaśnia rozmówca Roberta Grzędowskiego.
- Na pewno spotkacie państwo wielu policjantów ruchu drogowego w rejonie cmentarzy, kierujących chociażby ruchem. Bardzo często, aby ten ruch odbywał się płynnie, nasza pomoc jest niezbędna - tłumaczy policjant. - Przypominam, że nawet przy działającej sygnalizacji to policjant nadający sygnały jest najważniejszy. Prosimy również, by nie zasięgać informacji na środku skrzyżowania od tych policjantów; oni naprawdę nie mają na to czasu. Warto najpierw sprawdzić organizację ruchu w rejonie cmentarzy, na przykład na stronie urzędu.
- Bądź widoczny na drodze. Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych?
- Od 1 listopada ponad 5000 kilometrów płatnych dróg w Polsce. Na razie dla ciężarówek
Uwaga kierowcy - w długi weekend zmiany na drogach
Długi weekend zaduszny oznacza także zmiany w organizacji ruchu. Oznacza to między innymi, że zazwyczaj udostępnione do parkowania miejsca mogą być wyłączone z użytku. Pozostawienie tam pojazdu najpewniej skończy się tym, że nasze auto zostanie odholowane.
- Przypominam też, że dziś i jutro (1 i 2 listopada - red.) obowiązują ograniczenia w ruchu najcięższych pojazdów. Będziemy na to zwracać szczególną uwagę - ostrzega nadkomisarz Robert Opas.
Przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o samochód
Kierowcy muszą też liczyć się z tym, że w trasie mogą zdarzyć się szczegółowe kontrole techniczne. Te w najbliższych dniach przeprowadzają nie tylko policjanci, ale również inspektorzy transportu drogowego. - Bardzo istotne są bardzo proste kwestie, na przykład oświetlenie pojazdu. Przed podróżą należy je wyczyścić, szyby również. Trzeba też zadbać o poziom płynu do spryskiwaczy. (...) Wiadomo, że dużo technicznych rzeczy nie sprawdzimy sami, ale warto przyjrzeć się też ogumieniu. To są podstawy przed każdą jazdą, ale na co dzień często o tym zapominamy. Warto to sprawdzić, aby święta spędzić tam, gdzie chcemy, a nie na drodze, czekając na holowanie - radzi gość radiowej Trójki.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: nadkomisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)
Data emisji: 1.11.2024
Godzina emisji: 7.32
qch/wmkor