Reklama

reklama

Bądź widoczny na drodze. Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bądź widoczny na drodze. Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych?
Jazda samochodem we mgle wymaga od kierowcy szczególnej ostrożnościFoto: manoj_kulkarni/Shutterstock

Mgły opanowują w ostatnich dniach nasz kraj. W takich warunkach w samochodach niezbędne są światła przeciwmgielne. Ich prawidłowe wykorzystanie, jak się okazuje, sprawia problemy wielu kierowcom. Wymagająca jest też sama jazda we mgle, gdzie właściwa widoczność jest kluczowa dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

W warunkach zmniejszonej przejrzystości sięgamy po światła przeciwmgielne - to podstawowa zasada, która zwiększy nasze bezpieczeństwo. Będziemy wtedy przede wszystkim widoczni dla innych kierowców.


Posłuchaj

3:24
Bądź widoczny na drodze. Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kiedy włączamy światła przeciwmgielne?

Przepisy podają, że kierowca może użyć tylnych świateł mgielnych w sytuacji, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. Komisarz Antoni Rzeczkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dodaje natomiast, że ten typ oświetlenia możemy wykorzystać w ściśle określonych warunkach.

- W przypadku przednich świateł przeciwmgłowych wolno ich używać w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład mgły lub intensywnych opadów deszczu albo śniegu. Dopuszcza się również ich stosowanie na drogach krętych, oznaczonych odpowiednimi znakami, w godzinach od zmierzchu do świtu; nawet przy dobrej przejrzystości powietrza - wyjaśnia komisarz.

Najczęściej czytane

Bezpieczna jazda we mgle

- Jak wjeżdżamy w taką strefę, gdzie jest mgła i widoczność jest bardzo ograniczona, to oczywiście zwalniamy. To powinien być też odruch z rozsądku - podkreśla Łukasz Zboralski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak wyjaśnia rozmówca Jacka Frentzla, kierowca powinien jechać na tyle wolno, by móc zareagować, kiedy zobaczy coś przed sobą na drodze.

Tu po raz kolejny wracamy do kwestii widoczności podczas jazdy. - Należy mieć włączone światła mijania lub światła przeciwmgłowe przednie. Jeżeli jedziemy z włączonymi światłami dziennymi, to tył pojazdu nie jest oświetlony; należy o tym pamiętać - przestrzega Rafał Grodzki, egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie. - Jeżeli mamy pojazd wyposażony w automatyczne światła, to musimy się upewnić, że ta automatyka działa i światła z tylu są włączone - przypomina ekspert.

Przepisy sugerują włączenie świateł przeciwmgielnych przy widoczności poniżej 50 metrów. Nie każdy jest oczywiście w stanie ustalić to gołym okiem; w tej sytuacji pomocne będą słupki ustawione przy drodze. - Słupki odległościowe są oddalone od siebie o 100 metrów. Jeżeli mijając jeden słupek, nie widzimy drugiego, to powinna nam się zaświecić lampka w głowie, że ta widoczność jest bardzo mała - dodaje Rafał Grodzki.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 28.10.2024
Godzina emisji: 6.50

qch/wmkor

Polecane