Reklama

reklama

Prawa dziecka w sieci. Jak ustrzec dzieci przed cyberzagrożeniami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawa dziecka w sieci. Jak ustrzec dzieci przed cyberzagrożeniami?
Dzieci korzystające z sieci mają podobne prawa jak dorośli Foto: shutterstock / Tatiana Mikhailina

Dzieci są bardziej niż dorośli narażone na cyberprzemoc w sieci. Trzeba być czujnym, aby przed tymi zagrożeniami je chronić. Dzieci korzystające z sieci mają podobne prawa jak dorośli - m.in. prawo do prywatności. Należy o tym pamiętać, jeśli na przykład chcemy zamieścić w mediach społecznościowych ich zdjęcia.  

We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Korzystają z niego nie tylko dorośli, ale i dzieci. Na tych najmłodszych, nie zawsze świadomych zagrożenia, czeka tam mnóstwo groźnych pułapek. A więc jak ustrzec nasze dzieci przed cyberzagrożeniami? 

O tych zagrożeniach i o prawach dziecka w sieci w "Zagadkowej Niedzieli" opowiadał ekspert NASK - Andrzej Rylski. 


Posłuchaj

43:42
Prawa dziecka w sieci. Jak ustrzec dzieci przed cyberzagrożeniami? (Trójka / Zagadkowa Niedziela)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kontrola ograniczona

- Jednym z częstszych zagrożeń, z którymi młode osoby w sieci się stykają, jest cyberprzemoc - mówi Andrzej Rylski, ekspert profilaktyki cyberzagrożeń z NASK. - To jest najczęściej hejt. To są osoby, które nie szanują innych osób. Ich zdania i ich opinii. Wyrażają swoje negatywne komentarze w sposób pełen emocji i bez poszanowania innych - dodaje.



- Aby chronić dzieci przed tymi zagrożeniami, dorośli powinni przede wszystkim nadążać za dziećmi - kontynuuje Andrzej Rylski. - Trzeba pamiętać, że w Internecie można napotkać różne osoby i treści. Należy pozostawać czujnym i współuczestniczącym eksploratorem Internetu. Warto uświadomić dziecku, że zawsze może się do nas zwrócić, gdy ma wątpliwości i obawy. Wtedy będziemy mogli zareagować, zanim pojawią się negatywne konsekwencje. Trzeba to dobrze wyważyć. Nie chodzi o to, by absolutnie kontrolować każdy krok dziecka, ale poświęcić mu kilka minut dziennie na rozmowę o tym, co widziało w sieci, czym się interesuje - dodaje.  


Czytaj także: 


Prawa dziecka w sieci

Dzieci w Internecie mają prawo do tego, by czuć się bezpiecznie. Wiąże się to z prawem do ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, ale nie tylko... 



- Dzieci mają prawa w sieci, podobne jak dorośli - kontynuuje Andrzej Rylski. - Mają prawo do prywatności, ich korespondencja też posiada poufny status. Więc nie należy do niej zaglądać, o ile nie ma powodów, o ile dziecko nie wykazuje niepokojących zmian w zachowaniu. Jeśli chodzi o zamieszczanie zdjęć dzieci w mediach społecznościowych, to należy pamiętać, że większość dzieci nie jest z tego zadowolona. Należy uszanować wolę dziecka, zrezygnować z zamieszczania takich zdjęć lub konsultować z nimi, czy wyrażają zgodę na zamieszczanie zdjęć - podsumowuje.      

Prawa dzieci i młodzieży w Internecie regulują odpowiednie akty prawne, takie jak Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka, Europejska Karta Praw Dziecka, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych.


***

Ponadto w "Zagadkowej Niedzieli" jak zwykle nie zabrakło zagadek i ciekawostek oraz opowieści i "Piegowatych koncertów".

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Andrzej Rylski (ekspert NASK)
Data emisji: 26.10.2024
Godzina emisji: 9.06

dm/wmkor 

Polecane