Aneta Chmielińska zdradza fascynujące sekrety natury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aneta Chmielińska zdradza fascynujące sekrety natury
Ptaki bywają mistrzami w rozpoznawaniu ludzkich twarzyFoto: Shutterstock/barmalini

Przybywanie na łonie natury sprawia, że uczniowie są bardziej kreatywni – uważa Aneta Chmielińska. Autorka podcastu "Dzikoprzygody" opowiada też, dlaczego powinniśmy szanować dżdżownice i po co żuki toczą swoje wielkie kule z gnoju.

Aneta Chmielińska jest zakochaną w naturze pedagożką leśną, a przy okazji ambasadorką programu edukacyjnego pt. "Planeta Energii". Jego pomysłodawcy zachęcają nauczycieli, aby zabierali dzieci na łono przyrody, podrzucając gotowe scenariusze zajęć w plenerze.

– Gdy wracamy do szkoły z takiej wyprawy w naturze, to jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej nam się pisze, łatwiej nam się liczy – przekonuje gościni "Zagadkowej Niedzieli".


Posłuchaj

32:41
Aneta Chmielińska zdradza fascynujące sekrety natury (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bystre wrony i troskliwe żuki

Chmielińska jest autorką podcastu "Dzikoprzygody", w którym dzieli się wieloma ciekawostkami ze świata natury. Kilka z nich ujawnia w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk. Okazuje się, na przykład, że wrony i kawki świetnie radzą sobie z rozpoznawaniem ludzkich twarzy.

– Jeżeli my przestraszymy takiego ptaka, to on potem będzie na nas krakał, bo wie, że to jesteśmy my, nawet jeśli zmienimy ubranie. Więc ptaki nas rozpoznają i może czas, żebyśmy my zaczęli rozpoznawać je – mówi pedagożka.

Fascynujące okazuje się też życie żuka gnojowego, znanego z toczenia kulek z odchodów. – To jest instynkt macierzyński. One pchają te ciężkie kule, bo w środku jest ich potomek. Co więcej, one wiedzą, w którą stronę iść, dlatego że kiedy w lesie zapada zmrok, to one szukają sobie takiego miejsca, gdzie widać ciemne gwiaździste niebo, i nawigują po gwiazdach – opowiada Aneta Chmielińska.

Dżdżownice, czyli małe ogrodniczki

Gościni Trójki przekonuje też, abyśmy przychylnym okiem spoglądali na dżdżownice. – One, jedząc ziemię, wzbogacają ją. Nawet jeżeli w środku są różne niedobre rzeczy, jak na przykład metale ciężkie, to kiedy one to zjedzą, to uzdrawiają tę ziemię, sprawiają, że potem ta ziemia jest lepsza, jest w niej więcej azotu. W dodatku, gdy tak drążą te korytarze, to jest w nich coraz więcej powietrza, jest coraz pulchniej i roślinom jest łatwiej rosnąć.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościni: Aneta Chmielińska (pedagożka leśna, ambasadorka programu edukacyjnego "Planeta Energii")
Data emisji: 13.10.2024
Godzina emisji: 9.06

kc/wmkor

Polecane