Cezary Harasimowicz: wyławiam z rzeczywistości to, co może się wydarzyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cezary Harasimowicz: wyławiam z rzeczywistości to, co może się wydarzyć
Gościem "Zagadkowej Niedzieli" był tym razem Cezary HarasimowiczFoto: Michal Wozniak/East News

Dzięki jego książkom na dziecięcych twarzach pojawia się uśmiech. Młodsi czytelnicy prawdopodobnie kojarzą napisane przez niego "Mirabelkę" czy "Tygrysa". Teraz Cezary Harasimowicz wydał nową opowieść, zatytułowaną "Chłopiec z lasu".

Nowa książka Cezarego Harasimowicza ukazała się na początku października. Jest to, jak przyznaje w "Zagadkowej Niedzieli" sam autor, opowieść wyłowiona z rzeczywistości.


Posłuchaj

33:16
Cezary Harasimowicz: wyławiam z rzeczywistości to, co może się wydarzyć (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Osobiście nie spotkałem chłopca z lasu, ale mam raczej takie czułe serce, że wyławiam to z rzeczywistości. To znaczy, że jeżeli coś się dzieje na świecie, to trzeba jakoś emocjonalnie reagować. Nie tylko sercem, ale również umysłem - tłumaczy gość radiowej Trójki.

Najczęściej czytane

Chłopiec z lasu i dziewczynka spod lasu

Tytułowym bohaterem książki jest chłopiec, który uciekł wraz z rodzicami przed wojną. Po drodze doznał różnych cierpień i strachów. W lesie zgubił bucik, który odnalazła Ala - dziewczynka z czasem spotyka również jego właściciela.

Ala jest niezwykłą postacią. Mieszka pod lasem, w którym chłopiec zgubił bucik i rodziców - ci zostali po drugiej stronie muru dzielącego las. Koleżanki uważają Alę za dziwną: lepiej dogaduje się z bucikiem, lasem, płotem, psem Asem czy nieistniejącą Olą. - Ala jest, mówiąc bardzo mądrym językiem, w spektrum autystycznym. To nie pada w książeczce. Jest dzieckiem, które jest troszkę inne; ma inną wrażliwość, która jest zachwycająca - wyjaśnia Cezary Harasimowicz.

Autyzm - zjawisko, nie choroba

- Spektrum to bardzo ładne słowo, bo autyzmu nie można opisywać jako choroby. To jest po prostu zjawisko, inne pojmowanie świata. Bardzo często dzieci w spektrum autystycznym mają wyjątkowe zdolności; potrafią na przykład fantastycznie rysować. Ala świetnie liczy w pamięci, potrafi mnożyć nieprawdopodobne liczby i zawsze robi to bezbłędnie - podkreśla Cezary Harasimowicz. - Ala jest przepełniona lękiem: boi się ciemności i lasu. Natomiast musi pokonać ten lęk, żeby uratować drugiego człowieka. A uratowanie drugiego człowieka, w tym wypadku zagubionego chłopca, jest wielką przygodą - dodaje twórca.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Cezary Harasimowicz (autor książki "Chłopiec z lasu")
Data emisji: 20.10.2024
Godzina emisji: 9.06

qch/wmkor

Polecane