Balet w teatrze. Opowiadają prof. Joanna Sibilska i Dawid Trzensimech

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Balet w teatrze. Opowiadają prof. Joanna Sibilska i Dawid Trzensimech
Gościem audycji "W Antrakcie" był między innymi Dawid TrzensimiechFoto: PAP/Leszek Szymański

- Apelowałbym o to, żebyśmy nie bali się i przychodzili do teatru jak najczęściej. Obcowali z tą piękną sztuką baletu - opowiada w Trójce Dawid Trzensimiech, tancerz baletowy, a od niedawna także nauczyciel. Artysta razem z Joanną Sibilską przybliżyli w audycji "W Antrakcie" historię baletu oraz jego współczesne oblicze.

Balet to gatunek, który zna każdy. Niekoniecznie jednak ta forma tańca jest nam szczególnie bliska. Jakie były jego początki i ile z tego przetrwało do dziś? 


Posłuchaj

38:02
Balet w teatrze. Opowiadają prof. Joanna Sibilska i Dawid Trzensimech (W Antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Renesansowe początki baletu

Balet wielu osobom kojarzy się ze sztuką elitarną. Wynika to przede wszystkim z tego, że ten taniec wywodzi się z dworów. Jego początki sięgają z kolei renesansu. - Zaczęło się od renesansowych Włoch, czyli odrodzenia sztuki w ogóle. Balet dworski to pierwszy gatunek w obszarze baletu. Na dworach było zapotrzebowanie na autoprezentację; każdy dworzanin powinien potrafić tańczyć, mógł się wtedy pokazać. Żeby umieć tańczyć potrzebni byli nauczyciele tańca; oni wywodzili się jeszcze ze średniowiecznych grup - opowiada prof. Joanna Sibilska.

- Tańce początkowo są dosyć proste w swoim rysunku; ci nauczyciele też układają tańce. To są balli, baletti; w momencie, kiedy zostają one przeszczepione na francuski dwór, to nazewnictwo też zostaje zmienione. A więc powstaje "ballet", czyli prostu balet - wyjaśnia gościni radiowej Trójki i dodaje, że w tańcu pojawiły się też elementy polityczne. - Jest to okazja, żeby pokazać nie tylko bogactwo dworu, ale także wspaniałe cechy monarchy: jego wielkoduszność, szlachetność - zaznacza ekspertka.

Przeczytaj także

Balet może poruszyć każdego

Dawid Trzensimiech występował na deskach wielu teatrów świata. To m.in. występy dla The Royal Ballet; był też solistą baletu Rumuńskiej Opery Narodowej. Jak przyznaje, pokochał balet już jako małe dziecko. Sztuka natomiast porusza go tak samo również, gdy jest widzem. - Przez te trzy godziny możemy przenieść się w inny wymiar. Musimy odłożyć telefony, wyciszyć się. A poprzez ruch i przekazywanie emocji ciałem możemy naprawdę poruszyć każdego - opowiada artysta.

Gość audycji jednocześnie zauważa, że widzowie w Polsce czasem boją się reagować na pewne elementy w balecie. Jak jednak zaznacza, nie zawsze będzie to przejaw faux pas. - To zależy od baletu. (...) Widownia troszeczkę boi się, że może rozproszyć tancerza lub tancerkę. Oczywiście jednak owacje na koniec spektaklu są mile widziane - zachęca.

Źródło: Dawid Trzensimiech/YouTube

Ponadto w audycji

- "Niebezpieczne związki" - balet w dwóch aktach na podstawie powieści Pierre'a Choderlosa de Laclosa "Les liaisons dangereuses", libretto:

- Arturs Maskats i Krzysztof Pastor; muzyka: Arturs Maskats wystawiany w bydgoskiej Opera Nova.

- "Peer Gynt" - Edward Clug wg poematu dramatycznego Henrika Ibsena w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

- "Titanic" Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Horzycy w Toruniu.

- "Ekscentrycy" - teatralna adaptacja książki Włodzimierza Kowalewskiego przygotowania specjalnie na jubileusz 10-lecia Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu; adaptacja i reżyseria: Jakub Przebindowski; kierownictwo muzyczne: Bartek Staszkiewicz.

- "Opowieść wigilijna" w Teatrze Polskim i nie tylko, spektakl o tej samej treści pokazywany jest również jako… sceny rysowane piaskiem.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Gościni: prof. Joanna Sibilska (historyczka baletu), Dawid Trzensimech (tancerz)
Data emisji: 23.11.2024
Godziny emisji: 16.05

qch

Polecane