Reklama

reklama

Luksus to jest to, co mamy w głowach - uważa kulturoznawca Błażej Grygiel

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Luksus to jest to, co mamy w głowach - uważa kulturoznawca Błażej Grygiel
Co współcześnie uznajemy za towary luksusowe? Foto: Sorbis/Shutterstock

Co dzisiaj uznajemy za towar luksusowy? Czy są to cały czas dobra materialne, a może zupełnie coś innego - wolny czas, zdrowie i... bezpieczeństwo? O pojęciu współczesnego luksusu opowiadał kulturoznawca Błażej Grygiel. 

  • Słowo luksus pochodzi z łaciny (luxus) i oznacza „bytek, nadmiar, przepych.
  • Początkowo termin luksus odnosił się do zjawisk, które naruszały porządek, były odchyleniem od normy.
  • Wraz z przemianami społeczno-gospodarczymi za luksus zaczęto utożsamiać z bardzo drogimi produktami.

Pojęcie luksusu przez lata znacznie ewoluowało. Kiedyś za luksus uznawane były szeroko pojęte dobra materialne - domy, duże mieszkania, nowoczesne samochody, droga biżuteria czy eleganckie, firmowe ubrania.

Co współcześnie uznajemy za luksus? 

Współcześnie także są one wyznacznikiem luksusu, ale definicja luksusu nieco się jednak zmieniła. W naszym pędzącym świecie warto się zatrzymać i zastanowić co dzisiaj jeszcze jest luksusem i o czym dokładnie świadczy. 

- Tak naprawdę luksus to jest to, co mamy w głowach (...) W dawniejszych czasach luksusem były towary, które były trudno dostępne i na które trzeba było wydać więcej pieniędzy. Zresztą do dzisiaj też to się to tak najczęściej określa - uważa kulturoznawca Błażej Grygiel. 


Czytaj także: 

Luksusowe schrony mieszkalne

Za luksus możemy też uznać wystarczającą ilość wolnego czasu, zdrowie czy poczucie bezpieczeństwa - powstają nawet luksusowe schrony mieszkalne.

- Schrony mieszkalne w Stanach Zjednoczonych są już popularne od ładnych paru lat. Tam tego typu schrony sprzedawano użytkownikom prywatnym, odkąd sytuacja międzynarodowa sprawiła, że najbogatsi przestali czuć się bezpiecznie (...) W ten sposób szukają sposobu by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Czy to jest realne bezpieczeństwo? Tu trzeba pytać ekspertów i ekspertki od obronności. Temat ten był popularny już w latach 50. XX wieku i wtedy też w Stanach Zjednoczonych pojawiły się wyspecjalizowane firmy, które w czasie największej paniki atomowej sprzedawały prywatne schrony (...) Zatem luksusem staje się bezpieczeństwo - uważa Błażej Grygiel.   


Posłuchaj

4:26
Kulturoznawca Błażej Grygiel o luksusie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Błażej Grygiel (kulturoznawca)
Data emisji:
 20.05.2024
Godziny emisji: 7.20

dm 

Polecane