Amerykańska muzyka country kontra polska muzyka folkowa. Festiwale w USA i w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Amerykańska muzyka country kontra polska muzyka folkowa. Festiwale w USA i w Polsce
Piotr Damasiewicz, "Into the Roots". Festiwal Nowa Tradycja - koncert inauguracyjny Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Muzyka folkowa ma różne oblicza. Festiwale folkowe w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, czyli Carolina Country Music Festival kontra trwający właśnie Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja. 

  • Muzyka country narodziła się w Stanach Zjednoczonych w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Wywodzi się z ballad kowbojskich i traperskich.
  • 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja 2024 odbywa się w dniach 16-19 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
  • Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" odwołuje się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Od 1948 roku siedziba zespołu mieści się w Karolinie (część wsi Otrębusy).

Folk to gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. W najszerszym znaczeniu odnosi się zarówno do XIX-wiecznych ballad szkockich, irlandzkich czy angielskich, jak i bluesa, country, i właściwie do każdej muzyki tworzonej przez jakąś wyodrębnioną grupę ludzi.


Country - muzyka drogi

Country to jeden z elementów kultury amerykańskiej. O fenomenie tej muzyki i amerykańskich festiwalach opowiedział ze Stanów Zjednoczonych Jan Pachlowski. 
- Muzyka folkowa w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim country. Ten gatunek muzyki powstał ponad 100 lat temu (...) Jest to też muzyka drogi. To właśnie w kabinach kierowców wielkich ciężarówek słychać często tę muzykę - mówi Jan Pachlowski. Grandmother Jazz - finalista tegorocznego festiwalu Nowa Tradycja

Trwa 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja. Wśród zespołów biorących w nim udział jest Grandmother Jazz, grający jazzowe interpretacje muzyki tradycyjnej. 

 


- Folk to dla mnie taka wycieczka od tradycji, taki zakręt w bok. Szeroko trzymam się tej drogi tradycyjnej, ale czasami skręcę sobie w stronę folku (...) Wydaje mi się, że tradycja jest na tyle ważna dla naszej kultury, aby do niej wracać i o niej przypominać - mówi Ewelina Prokopiuk z Grandmother Jazz


Posłuchaj

9:42
Muzyka Country w USA i polski zespół folkowy Grandmother Jazz (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 Czytaj także: 


Mazowsze - wizytówka polskiej muzyki ludowej

Od wielu lat Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" jest wizytówką polskiej muzyki ludowej na całym świecie. Członkowie zespołu to profesjonalni artyści.


- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Mazowsze to jest praca na pełen etat. Od poniedziałku do piątku przychodzimy do pracy, mamy określone zajęcia, ćwiczymy, przygotowujemy się, mamy próby. Później mamy też dni koncertowe (...) Ponieważ mamy bardzo rozbudowany repertuar, to jest nad czym pracować - wyjaśnia Natalia Solczyńska.      


Posłuchaj

Posłuchaj

5:41
Rozmowa o folkowym stylu życia z artystami zespołu Mazowsze (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Data emisji: 17.05.2024
Godziny emisji: 6.20, 6.40, 7.16


dm/kormp


Polecane