Czterodniowy tydzień pracy – kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czterodniowy tydzień pracy – kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?
Większość Polaków jest za skróceniem tygodnia pracy do czterech dniFoto: Shutterstock/Martin Lauge Villadsen

Czy za kilka lat będziemy pracować tylko cztery dni w tygodniu? Jest taka szansa, ale zapewne skorzystają z niej tylko przedstawiciele wybranych zawodów.

  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza skrócić tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin – podał serwis infor.pl.
  • Eksperymenty ze skróceniem tygodniowego czasu pracy przeprowadzano już m.in. w Wielkiej Brytanii.
  • Zdaniem ekonomistów tego typu rozwiązań nie da się wprowadzić we wszystkich branżach.
  • Z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting wynika, że 66 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy, a 19 proc. osób jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Według internetowego serwisu infor.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce jeszcze w tej kadencji Sejmu skrócić tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin. Gdyby miało się to potwierdzić, byłaby to rewolucja na miarę ostatnich stu lat. – W tym czasie zaszły bardzo duże zmiany cywilizacyjne, polegające m.in. na rozwoju technologii, które zwiększają efektywność pracy – mówi Michał Syska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji MRPiPS.

Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez ClickMeeting, dwie trzecie Polaków jest za skróceniem tygodnia pracy. Ankietowani woleliby odpracować przepisowe 35 godzin w ciągu czterech dni i mieć trzydniowy weekend, niż pracować od poniedziałku do piątku po siedem godzin.

Problem polskiego rynku pracy

Głównym problemem polskiego rynku pracy nie jest jednak zbyt długi ustawowy tydzień pracy. – W wielu branżach pracownicy pracują dłużej, niż wymaga od nich Kodeks pracy, bez wynagrodzenia za nadgodziny – zauważa dr Maciej Grodzicki z Polskiej Sieci Ekonomii.

Z kolei Jacek Męcina twierdzi, że polski system nie jest gotowy na wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich. Ekonomista mówi o heterogeniczności, czyli silnym zróżnicowaniu rynku pracy. – Nie można pod linijkę wziąć wszystkich branż, to wymaga bardzo głębokiej analizy – uważa Męcina.  

Z takim podejściem zgadza się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przed podjęciem ostatecznej decyzji ma zamiar porozmawiać ze wszystkimi stronami dialogu społecznego. – Efektem analiz będzie propozycja, która będzie poddana szerokim konsultacjom i debacie publicznej – zapewnia Michał Syska.

Eksperymenty ze skróceniem czasu pracy przeprowadzano już w niektórych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że mogą one wywrzeć pozytywny wpływ na rynek pracy, a przynajmniej na tę jego część, gdzie dało się wprowadzić takie rozwiązanie.  

Posłuchaj

2:52
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 17.12

kc/kormp

Polecane