JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – muzyczna podróż inspirowana dokonaniami Pawła Edmunda Strzeleckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – muzyczna podróż inspirowana dokonaniami Pawła Edmunda Strzeleckiego
Unleashed Cooperation to jeden z zespołów biorących udział w projekcie Jazz po Polsku "Dookoła Świata"Foto: mat. prasowe

W tym miesiącu rozpoczyna się drugi etap JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. 

  • Od 2012 roku w ramach projektu JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń w 20 krajach. Wzięło w nich udział ponad 200 muzyków.
  • Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. W ciągu trzech lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów na czterech kontynentach. Dotychczas odbyło się ponad 60 koncertów w ponad 10 krajach.

Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył w latach 1834-1843 niezwykłą podróż, podczas której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Jazzująca promocja polskiej kultury

– Ideą projektu JAZZ PO POLSKU od 12 lat jest promocja polskiej kultury, polskiej muzyki jazzowej na świecie. Projekt "Dookoła świata" trwa trzy lata i wystartował w zeszłym roku. Jest to największe wydarzenie cykliczne, które organizujemy w ramach fundacji – mówi Jakub Krzeszowski z Fundacji JAZZ PO POLSKU, twórca projektu JAZZ PO POLSKU. – W zeszłym roku artyści odwiedzili ponad 10 krajów, zagrali ponad 60 koncertów. W tym roku, 3 kwietnia, zespół Unleashed Cooperation rozpoczyna trasę koncertową w Suboticy w Serbii i rusza dalej na Bałkany oraz odwiedzi kraje Trójmorza – opowiada.

W projekcie biorą też udział m.in. JAH Trio, duet Piotr Damasiewicz – Kuba Wójcik, Confusion Project oraz trio Zagorski/Skowroński/Galas.

Przeczytaj także:


Muzyka, jazz – uniwersalny język porozumienia

Muzyka, a w szczególności jazz, jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną. Również wzbudzane przez muzykę emocję stanowią pomost łączący ludzi z różnych miejsc, różnych stron świata. – Podczas tego projektu staramy się łączyć muzyków z wielu krajów i doprowadzać do współpracy, kolaboracji twórczej. I pokazywać, że muzyka nie ma granic. I nie ma znaczenia, skąd kto pochodzi, w co wierzy, i można się dogadać, wspólnie grać muzykę – wskazuje rozmówca Radosława Nałęcza.

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata"/YouTube Jazz po polsku


Trójka jest patronem projektu JAZZ PO POLSKU "Dookoła świata".


Posłuchaj

7:09
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w łódzkim EC1 - miejsce, które warto zwiedzić (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Jakub Krzeszowski (twórca projektu JAZZ PO POLSKU)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 13.14

pr/wmkor

Polecane