JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – muzyczna podróż inspirowana dokonaniami Pawła Edmunda Strzeleckiego
2024-04-03, 17:04 | aktualizacja 2024-04-03, 17:04
W tym miesiącu rozpoczyna się drugi etap JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej.
- Od 2012 roku w ramach projektu JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń w 20 krajach. Wzięło w nich udział ponad 200 muzyków.
- Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. W ciągu trzech lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów na czterech kontynentach. Dotychczas odbyło się ponad 60 koncertów w ponad 10 krajach.
Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył w latach 1834-1843 niezwykłą podróż, podczas której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.
Jazzująca promocja polskiej kultury
– Ideą projektu JAZZ PO POLSKU od 12 lat jest promocja polskiej kultury, polskiej muzyki jazzowej na świecie. Projekt "Dookoła świata" trwa trzy lata i wystartował w zeszłym roku. Jest to największe wydarzenie cykliczne, które organizujemy w ramach fundacji – mówi Jakub Krzeszowski z Fundacji JAZZ PO POLSKU, twórca projektu JAZZ PO POLSKU. – W zeszłym roku artyści odwiedzili ponad 10 krajów, zagrali ponad 60 koncertów. W tym roku, 3 kwietnia, zespół Unleashed Cooperation rozpoczyna trasę koncertową w Suboticy w Serbii i rusza dalej na Bałkany oraz odwiedzi kraje Trójmorza – opowiada.
W projekcie biorą też udział m.in. JAH Trio, duet Piotr Damasiewicz – Kuba Wójcik, Confusion Project oraz trio Zagorski/Skowroński/Galas.
Przeczytaj także:
- Berlińska scena techno została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
- Gooral, jazz i muzyka filmowa: muzykoterapia dla słoni we wrocławskim ZOO
- "Na zawsze Melomani": pełnometrażowy dokument o legendarnej polskiej grupie jazzowej
Muzyka, jazz – uniwersalny język porozumienia
Muzyka, a w szczególności jazz, jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną. Również wzbudzane przez muzykę emocję stanowią pomost łączący ludzi z różnych miejsc, różnych stron świata. – Podczas tego projektu staramy się łączyć muzyków z wielu krajów i doprowadzać do współpracy, kolaboracji twórczej. I pokazywać, że muzyka nie ma granic. I nie ma znaczenia, skąd kto pochodzi, w co wierzy, i można się dogadać, wspólnie grać muzykę – wskazuje rozmówca Radosława Nałęcza.
JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata"/YouTube Jazz po polsku
Trójka jest patronem projektu JAZZ PO POLSKU "Dookoła świata".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Jakub Krzeszowski (twórca projektu JAZZ PO POLSKU)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 13.14
pr/wmkor