Gdy dziecko "zamarza" przy ekranie. Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnień?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdy dziecko "zamarza" przy ekranie. Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnień?
Nadmierne spędzanie czasu na korzystaniu ze smartfonów lub komputera jest szkodliwe dla dzieci, ale też dorosłychFoto: Miljan Zivkovic/Shutterstock

- Mamy niską świadomość tego, że nadmierny kontakt z bodźcami cyfrowymi może niszczyć mózg dziecka. Mieliśmy nie straszyć, ale pewne podstawy są konieczne, by zrozumieć wyzwanie. (...) Mózgi nasze i naszych dzieci nie do końca dobrze radzą sobie z bodźcami cyfrowymi - podkreśla psycholożka Bogna Białecka. Ekspertka wraz z Aleksandrą Gil wydała książkę "Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców" o tym, jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka.

  • Spędzanie zbyt wielu godzin przy ekranie oznacza nadmiar bodźców cyfrowych. A z tymi mózg nie radzi sobie zbyt dobrze.
  • Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnienia i przebodźcowania cyfrowego? O tym w swoim poradniku piszą Aleksandra Gil i Bogna Białecka.

Z poradnika przygotowanego przez Aleksandrę Gil i Bognę Białecką możemy dowiedzieć się między innymi, czym są technowypalenie i Zespół Stresu Elektronicznego. Autorki nie chcą straszyć rodziców poprzez swoje wydawnictwo, ale zwrócić uwagę na szkodliwy wpływ nadmiernej ekspozycji na cyfrowe bodźce.

- Jest kilka mechanizmów odpowiedzialnych za to, że mózgi nasze i naszych dzieci nie do końca dobrze radzą sobie z bodźcami cyfrowymi. A jeśli nasze dzieci spędzają dużo czasu przed ekranem, może to mieć tragiczne skutki. Jest już bardzo dużo potwierdzających to badań - opowiada Bogna Białecka.

Szersze spojrzenie na technologie

Mówiąc o spędzaniu zbyt wielu godzin z komputerem czy telefonem, myślimy głównie o grach albo przesiadywaniu w mediach społecznościowych. Aleksandra Gil zaznacza jednak, że w sieci dzieje się o wiele więcej. To między innymi poczucie akceptacji i zdobywanie komplementów. - Kiedy my ostatnio pochwaliliśmy nasze dziecko za coś prawdziwego? Albo kiedy my sami usłyszeliśmy komplement? W świecie rzeczywistym takie sytuacje zdarzają nam się naprawdę wyjątkowo; musimy się sporo napracować, by zaistnieć - tłumaczy gościni radiowej Trójki.

- W świecie technologii dostajemy nadmiary takiej zauważalności pod każdym względem. W efekcie mamy przebodźcowane dzieci, z objawami Zespołu Stresu Elektronicznego - kontynuuje trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego. - Jak to wygląda? Myśleliśmy, że jak przyjdą wakacje, dziecko wyjdzie na dwór i będzie cieszyło się słońcem. A ono siedzi w pokoju z oknami zasłoniętymi kotarami i patrzy w ekran - dodaje.

Zanim jednak rodzice podejmą się krytyki, powinni spojrzeć na swoje nawyki. - Podczas zajęć najbardziej brutalne są małe dzieci. Mówią, że "mama zamarza przy mediach społecznościowych i trudno w ogóle z nią porozmawiać". Musimy bić się w pierś, że czasem robimy podobne rzeczy jak nasze dzieci - zwraca uwagę Bogna Białecka.

Najczęściej czytane

Jak rozpoznać, że spędzamy zbyt dużo czasu przy ekranie?

Jednym z pierwszych objawów tego, że powinniśmy ograniczyć czas spędzany przy komputerze lub smartfonie, mogą być problemy z kreatywnością i logicznego myślenia. Oprócz tego, w niektórych przypadkach, dziecko czy nastolatek może wpadać w histerię przy próbie ograniczenia czasu przy ekranie. - Innym momentem trzeźwiącym jest sytuacja, kiedy dziecko nie może zasnąć bez smartfona - wymienia Bogna Białecka.


Posłuchaj

11:11
Okiełznać elektroniczne urządzenia. Jak odciągnąć dzieci od ekranów? (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gościnie: Aleksandra Gil i Bogna Białecka (autorki poradnika "Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców")
Data emisji: 26.06.2024
Godzina emisji: 13.17

qch/wmkor

Polecane