Hubert Miłkowski o "Norwegian dream": to historia o różnych rodzajach wykluczeń
2024-03-29, 16:03 | aktualizacja 2024-03-30, 13:03
Do polskich kin wchodzi polsko-norweska produkcja "Norwegian dream". Będący absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej norweski reżyser Leiv Devold delikatność uczucia, jakie rodzi się między bohaterami, konfrontuje z surowym, niesprzyjającym środowiskiem, w którym przyszło im na co dzień funkcjonować. W brutalnych realiach emigracji zarobkowej i braku poszanowania dla praw pracowniczych opowiada o poszukiwaniu tożsamości oraz cenie życia w zgodzie ze sobą.
19-letni Robert (w tej roli Hubert Miłkowski) decyduje się wyjechać do Norwegii, by spłacić rodzinne długi. Prowadzi tam typowe życie emigranta zarobkowego: większość dnia zajmuje mu praca w przetwórni łososia, a po godzinach spędza czas z innymi Polakami, którzy przybyli tu dokładnie w tym samym celu. Poznaje też Ivara (Karl Bekele Steinland), który pracuje w tej samej fabryce. Aby nie stracić pozycji w grupie i nie być traktowanym jak wyrzutek, Robert stara się ukrywać swoją fascynację nowym kolegą. Kiedy wybucha strajk pracowników fabryki, staje przed poważnym dylematem – zostać łamistrajkiem, by za wszelką cenę zarabiać pieniądze i ratować rodzinę, czy dołączyć do Ivara i protestu?
O dylematach bohatera, pracy przy filmie i planach na przyszłość Ryszard Jaźwiński rozmawiał z odtwórcą głównej roli Hubertem Miłkowskim.
Nadzieja na nowe otwarcie
– Wydaje mi się, że mój bohater poza tym, że przyjeżdża w stricte ekonomicznym celu, to też trochę ucieka, szuka nowego otwarcia. Ma nadzieję, że Norwegia przyjmie go lepiej, niż wiodło mu się w Polsce – mówi o Robercie grający go Hubert Miłkowski. – Zastanawiam się, czy on nie ucieka też od matki, która, mam wrażenie, zakleszcza go emocjonalnie. To mocna relacja: w tym wypadku to nie syn sprawia kłopoty matce, tylko na odwrót – tłumaczy.
Przeczytaj także:
- Nowe filmy Agnieszki Grochowskiej: w jakich rolach zobaczymy nagrodzoną gwiazdę "Kosa"?
- Lena Góra w "Trójce" o nowym serialu, w którym gra: nie mogę nawet ujawnić płci "osoby reżyserskiej"
- Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów
Wiele poziomów wykluczenia
Robert staje w obliczu nowych okoliczności. I okazuje się, że nowe otwarcie, na które liczył, jest niezwykle trudne: musi się odnaleźć w nowym kraju, w nowej sytuacji, w nowym środowisku. Szczególnie to ostatnie jest dla niego trudne. – To historia o różnych rodzajach wykluczenia, które się na siebie nakładają. Mój bohater, będąc niewyautowanym gejem, cały czas musi się ukrywać. A spodziewał się czegoś innego, przyjeżdżając do Norwegii – opowiada Trójkowy gość. – Wpada w środowisko polonijne, środowisko emigrantów zarobkowych, które reprodukują maczystowską, bardzo męską kulturę, w którą Robert próbuje się wpisać. Robi to po to, aby się ukrywać. To z kolei jest w sprzeczności z tym, czego on potrzebuje – wskazuje.
Rola warta nominacji
Niezwykle ważnym momentem dla Roberta jest spotkanie z Ivarem, kolegą z pracy. To ono jest właściwie punktem zwrotnym, zmuszającym bohatera do podjęcia właściwie najważniejszych decyzji w swoim życiu. Co więcej, to zarazem konieczność zmierzenia się z kolejnym wykluczeniem. – Ivar jest Norwegiem, ale jest ciemnoskóry, jest adoptowany. Także wpisuje się w kolejne kręgi wykluczenia, które się piętrzą w tej opowieści – wyjaśnia Hubert Miłkowski, który za swoją rolę został nominowany do Amandy, Norweskiej Nagrody Filmowej.
Norwegian dream - Official Trailer/YouTube Sonovision (promocja)
Ponadto w audycji:
- Przed premierą: "Kobieta z…" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, wywiad z Michałem Englertem, również współautorem scenariusza, autorem zdjęć, operatorem kamery i współproducentem filmu;
- Spotkanie z Mateuszem Więcławkiem (ostatnie role w filmach "Figurant", "Imago" i "Kobieta z…");
- Wiosenne premiery filmowe Arte.Tv (dostępne nieodpłatnie): rozmowa z reprezentującą platformę Bereniką Wyrzykowską-Novi;
- Aktualności filmowe.
Posłuchaj
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 29.03.2024
Godziny emisji: 13.08, 14.08
pr/wmkor