Nowe filmy Agnieszki Grochowskiej: w jakich rolach zobaczymy nagrodzoną gwiazdę "Kosa"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe filmy Agnieszki Grochowskiej: w jakich rolach zobaczymy nagrodzoną gwiazdę "Kosa"?
Agnieszka Grochowska w filmie "Brat" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego (Fajny film/Trójka)Foto: mat. prasowe

Można powiedzieć, że miniony rok Agnieszka Grochowska zakończyła z przytupem, zdobywając Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dzięki kreacji w znakomitym "Kosie" Pawła Maślony. Ale to oczywiście nie oznacza, że spoczęła na laurach. W tym roku jest już zapowiadana premiera dwóch filmów z jej udziałem premierę, choć jeszcze nie wiadomo, który wejdzie na ekrany pierwszy.

  • "Król dopalaczy" w reżyserii Pata Howla oraz "Brat" Macieja Sobieszczańskiego, oba z udziałem Agnieszki Grochowskiej, powinny wkrótce wejść na polskie ekrany.
  • "Król dopalaczy" to historia młodego człowieka, który na początku XXI w. robi wielkie pieniądze na tzw. dopalaczach. "Brat" to opowieść o trudnym wejściu w okres dorastania dwóch braci znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej.

O ile rola w "Królu dopalaczy" była właściwie epizodyczna, gościnna, o tyle w "Bracie" to była poważna kreacja. Agnieszka Grochowska gra tam matkę dwóch chłopców, 9- i 14-letniego, których ojciec jest w więzieniu. Starszy z nich staje przed szansą zmiany swojego życia.

"Król dopalaczy": inspirowane faktami

Wciąż nie wiadomo, który z filmów pierwszy trafi na ekrany: "Król dopalaczy" czy "Brat". – "Król dopalaczy" miał mieć wiosną premierę, ale tam gram mniejszą rolę: pani minister. To właściwie był gościnny udział – opowiada, śmiejąc się, że nawet nie pamięta, jakiego resortu była ekranową ministrą. Żartobliwie zapewnia jednak, że nie kierowała resortem kultury.

Film w reżyserii Pata Howla to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o młodym człowieku, Dawidzie, który u progu XXI wieku rozwinął handel tzw. dopalaczami. Dzięki lukom w prawie te zamienniki narkotyków zaczęły być sprzedawane legalnie w całej Polsce. Pomysł chwycił, pieniądze z dnia na dzień płynęły coraz szerszym strumieniem. Firma rozwijała się tak szybko, że Dawid nie mógł nadążyć z realizacją zamówień. Zatrudniony chemik opracowywał coraz bardziej wymyślne formuły. Wydawało się, że świat leży u stóp bohatera, posiadał wszystko, czego pragnął: piękne kobiety, szybkie auta, szacunek gangsterskiego świata i układy na najwyższych szczeblach władzy. Niestety wkrótce okazało się, że dopalacze nie są jednak tak całkiem legalne i zupełnie bezpieczne...

"Brat": skromnie i emocjonalnie

14-letni Dawid (Filip Wiłkomirski) mógłby zostać mistrzem judo, gdyby nie jego wybuchowy temperament i agresja, które trudno mu kontrolować. To jedyne dziedzictwo, jakie ma po swoim brutalnym ojcu (Jacek Braciak), który odsiaduje wyrok w więzieniu. Dawid stara się spełnić oczekiwania matki (Agnieszka Grochowska), jednocześnie opiekując się swoim 9-letnim bratem Michałem (Tytus Szymczak). Dostaje szansę, by odmienić swoje życie, kiedy zostaje zaproszony na ważny turniej judo w Gdańsku. Ale czy ma w sobie to, czego trzeba, aby wykorzystać tę jedyną w życiu okazję?

– To jest historia o trudnym dorastaniu, opowiadana głównie przez pryzmat tych dzieci. Jeśli mówię "trudnym", to mam na myśli fajne dzieci, które próbują przetrwać w bardzo trudnym świecie – tłumaczy aktorka. – To była wspaniała praca z Maciejem Sobieszczańskim, wspaniały był też scenariusz, co jest bardzo ważne w tej historii. Zanim doszło do realizacji filmu, Maciek dostał za ten scenariusz wiele nagród w Polsce i za granicą – wskazuje.

– To jest bardzo niewielki film: myśmy go zrobili w 22 dni, a wspaniała Jola Dylewska jest autorką zdjęć. To jest zupełnie inny rodzaj opowiadania niż "Kos" czy "Dzień matki": wchodzisz w skromną, realistyczną historię, bardzo opartą na emocjach – dodaje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:32
"Król dopalaczy" i "Brat" - w tych filmach zobaczymy Agnieszkę Grochowską (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 25.03.2024
Godzina emisji: 13.33

pr/wmkor

Polecane