Psy i koty chętnie oglądają telewizję... jeśli na ekranie są inni przedstawiciele ich gatunku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psy i koty chętnie oglądają telewizję... jeśli na ekranie są inni przedstawiciele ich gatunku
Psy lubią oglądać w telewizorze inne psyFoto: Shutterstock/Javier Brosch

Amerykańscy naukowcy przy okazji badania metod leczenia wzroku u psów ustalili, że nasi czworonożni pupile, podobnie jak ludzie, lubią oglądać telewizję. A największe zainteresowanie wzbudzają w nich filmy z innymi psami. Koty reagują podobnie, chociaż z innego powodu.

  • Pies chętnie obserwuje inne psy na ekranie telewizora i żywiołowo reaguje na ich zachowanie. Jest to związane z chęcią nawiązania kontaktu.
  • Patrząc na inne koty za oknem, bądź w telewizji, kot traktuje je jako potencjalnych konkurentów i przeciwników w walce o terytorium i zasoby.

Człowiek jest nudny, inny pies – interesujący

Okazało się, że najbardziej materiałami wideo zainteresowane są psy myśliwskie i pasterskie. – Psy najbardziej interesują filmy, które przedstawiają inne zwierzęta, a największą uwagę przyciągają te filmy, na których są inne psy: obecność człowieka zbytnio ich nie interesuje – mówi przeprowadzająca badanie dr Freya Mowat z University of Wisconsin-Madison. – Na nagraniu pies musi się ruszać, wtedy oglądający nagranie zwierzak jest aktywny: biega, skacze, czasem szczeka lub piszczy. To dla nich naturalne zachowanie – stwierdza.

– Psy lubią wchodzić w interakcję: dla nich bardzo interesujący jest przede wszystkim kontakt, czyli to, co przedstawi drugie zwierzę, i czy komunikaty są kierowane bezpośrednio do niego – potwierdza lekarz weterynarii Jagna Kudła, specjalizująca się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów.

Kot może patrzeć na… innego kota

Również koty są ciekawe, co można obejrzeć w telewizji – oczywiście pod warunkiem, że będą to inne koty. – Kiedy oglądam na przykład rozmowę polityków, czyli gadające głowy, to kot się nie zainteresuje. Natomiast jeśli widzi swojego brata/siostrę, to od razu zasiada i się gapi i rusza łebkiem… Bardzo to ciekawe – opowiada dziennikarka Trójki, Beata Michniewicz. – Dla kota drugi kot jest najczęściej konkurentem, intruzem. W związku z tym jeśli kot ogląda inne koty przez okno czy też w telewizji, ogląda je z takiej pozycji, że drugie zwierzę może zająć jego terytorium, zagrozić jego zasobom. Że być może trzeba będzie je przegonić – tłumaczy dr Kudła.

Co za dużo, to niezdrowo

Kreatywni przedsiębiorcy coraz częściej uruchamiają specjalne kanały telewizyjne dla czworonogów. I zachęcają właścicieli, by je włączali na czas swojej nieobecności w domu, aby pupile czuły się samotne i nie było im smutno.

Jednak okazuje się, że to nie jest dobry pomysł, gdyż, podobnie jak w przypadku ludzi, nadmiar telewizji szkodzi. – Niebieskie światło, tak jak u ludzi, zaburza sen, nasila też procesy zapalne. Jeżeli więc mamy psa, który odczuwa dolegliwości związane np. z zapaleniem stawów, będzie je odczuwać mocniej – ostrzega Trójkowa ekspertka.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:35
Psy i koty lubią w telewizji oglądać inne psy i koty (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 2.02.2024
Godzina emisji: 6.48

pr/wmkor

Polecane