Wielkanoc od kuchni. Jak w naturalny i piękny sposób przygotować pisanki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkanoc od kuchni. Jak w naturalny i piękny sposób przygotować pisanki?
Do dekoracji jajek możemy wykorzystać naturalne składniki; są one dobrą alternatywą dla sklepowych farbek i barwnikówFoto: Halfpoint/Shutterstock

Jajka są jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Goszczą wtedy na naszych stołach, w koszykach, ale i stają się ozdobą jako kolorowe pisanki czy kraszanki. Można je udekorować na wiele sposobów - za pomocą sklepowych barwników, jak również bardziej naturalnych sposobów. 

Każdy region Polski może pochwalić się swoimi sposobami na dekorowanie jajek na Wielkanoc. Jednym z nich jest wykorzystanie łupin cebuli do stworzenia barwnika. Aby efekt był najlepszy, należy je zbierać przynajmniej przez miesiąc.

- Im więcej jest łupin, tym bardziej intensywny, brązowy kolor ma jajko. Jak łupin jest mało, to wychodzi słaby kolor. A jak jest dużo, to powstaje intensywny ciemny brąz - tłumaczy pani Jolanta z Koła Gospodyń Wiejskich w Karakulach. Rozmówczyni Pawła Turskiego dodaje, że najlepszy efekt osiągniemy, barwiąc białe, a nie ciemnobrązowe jajka.

Opony i inne narzędzia do dekoracji jajek

Zabarwione jajka można przyozdobić w dodatkowe wzorki. Wystarczy wziąć do ręki nóż i wyskrobać to, co przyjdzie nam do głowy. Sam proces barwienia również jest okazją do wykazania się kreatywnością. - Obcina się oponę od roweru i zanim włoży się jajko do barwnika, nakłada się oponę. Tam, gdzie ona jest, jajko nie barwi się na czerwono - opowiada jeden z uczestników akcji przygotowania ozdób i potraw wielkanocnych w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Łaźniach koło Supraśla.

Kiedy nie mamy jednak na stanie opony, do dekoracji możemy wykorzystać gorący wosk. Wystarczy nabrać go na igłę i nanieść wedle własnego pomysłu na surowe jajko. Później, kiedy wosk wystygnie, wystarczy przenieść je do barwnika. - Te miejsca, które są w wosku, po prostu się nie zamalują - wyjaśnia pani Jolanta.

Najczęściej czytane:

Jak wygrać pojedynek na wybitki?

Kolorowe jajka mogą nam później posłużyć do zabawy. Dekoracje stają się narzędziem do gry w wybitki; polegają one na uderzaniu czubkiem jajka w jajko przeciwnika w taki sposób, by nasze jajko się nie stłukło. - Trzeba wybrać takie jajko, żeby już sam wygląd świadczył o tym, że może ono być wygranym - podpowiada pani Alina, uczestniczka spotkania w Łaźniach w rozmowie z Pawłem Turskim. Przede wszystkim musi mieć czubek, nie taki zaokrąglony z dwóch stron. Wtedy bierzemy to jajko, obejmujemy dwoma palcami, by je wzmocnić pięścią.


Posłuchaj

5:03
Wielkanoc od kuchni. Jak w naturalny i piękny sposób przygotować pisanki? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 30.03.2024
Godzina emisji: 7.17

qch/wmkor

Polecane