Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów
Wolontariusze wyprowadzają na spacery psy ze schronisk. To bardzo ważne dla zwierząt: mogą się poruszać, nabyć nowe umiejętności, pobawić z ludźmiFoto: shutterstock/Halfpoint

Schroniska dla psów to miejsca, gdzie bezdomne czworonogi znajdują schronienie i dach nad głową. Jednak siłą rzeczy nie jest to miejsce idealne: zamkniętym zwierzakom brakuje ruchu i kontaktu z człowiekiem. Akcja wyprowadzania psów na spacer przez wolontariuszy przynajmniej częściowo likwiduje ten problem.

  • Spacery psów z wolontariuszami to bardzo ważny element opieki nad psem w schronisku. Dzięki temu zwierzę nie tylko ma trochę ruchu, ale także socjalizuje się, uczy się chodzenia na smyczy.
  • W zależności od schroniska spacery z psami odbywają się co tydzień bądź co dwa tygodnie. Mogą się tym zajmować osoby doświadczone i odpowiednio przeszkolone. Taki spacer trwa minimum 30 minut.

Radość dla psów, przyjemność dla ludzi

Taki wolontariacki spacer z psem ze schroniska to połączenie przyjemnego z pożytecznym: czworonóg ma możliwość wyjścia z kojca, mieć trochę ruchu, a człowiek nie tylko się rusza, spaceruje, ale również ma świadomość, że robi coś dobrego dla naszych „braci mniejszych”. – Psy są dobierane pod względem możliwości wyprowadzającego, czyli młody człowiek dostaje mniejszego, a dorosły większego psa. Spacer powinien trwać co najmniej 30 minut – tłumaczy Martyna, jedna z wolontariuszek ze schroniska w Czartkach w powiecie sieradzkim. – Dla naszych podopiecznych jest bardzo ważne, aby wyjść na spacer, zdobywać umiejętności, np. chodzenia na smyczy – tłumaczy Kamila, opiekunka zwierząt.

Przytulić, wybiegać, dać namiastkę domu

Nie bez znaczenia jest fakt, że takie wolontariackie spacery z psami nic nie kosztują: największą bolączką schronisk dla zwierząt jest brak funduszy, więc takie działania to bardzo ważne wsparcie. – Idziemy do lasu, bawimy się z tymi psiakami, przytulamy, żeby dać im chociaż taką namiastkę domu, spaceru. Jeżeli są lękowe, to też fajnie je przytulić, posiedzieć z nimi – opowiada jeden z młodych wolontariuszy. – Nawet jeżeli bym miała coś do roboty, to godzinę czy dwie zawsze wygospodaruję, żeby z wyjść z tym psem. To jest stworzenie, ono potrzebuje miłości i należy ją dawać – dodają inne wolontariuszki.

Każda osoba, która chce zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt, może się po prostu zgłosić do najbliższej placówki i zaoferować pomoc. W związku z nadchodzącą zimą zawsze potrzebna jest także pomoc rzeczowa: koce, stare kołdry i oczywiście karma dla zwierząt.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:33
Wolontariusze pomagają w schronisku dla psów w Czartkowie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Agata Oleksy (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 3.11.2023
Godzina emisji: 7.46

pr

Polecane