Cavaliada Tour. Fascynująca współpraca człowieka i konia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cavaliada Tour. Fascynująca współpraca człowieka i konia
CAVALIADA Tour ma w swoim programie trzy konkurencje olimpijskie: skoki przez przeszkody, WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) i ujeżdżenie. Niezwykle widowiskowym dodatkiem jest powożenie. Jednak bez wątpienia od lat najbardziej prestiżowe zawody to skoki przez przeszkody.Foto: Cezary Piwowarski

– Widziałem wiele rozmaitych wydarzeń sportowych na całym świecie, ale byłem urzeczony tym, co zobaczyłem w Poznaniu – mówi o Cavaliadzie dziennikarz sportowy Trójki Krzysztof Łoniewski. Wielkie święto jeździectwa w sopockiej Ergo Arenie potrwa do najbliższej niedzieli.

  • Cavaliada to największe zawody jeździeckie w Polsce, podczas których przez cztery dni odbywają się konkursy w skokach przez przeszkody, powożeniu zaprzęgami parokonnymi, ujeżdżeniu oraz WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego).
  • Trzecia odsłona Cavaliady odbywa się od czwartku do niedzieli (1-4 lutego) w Ergo Arenie w Sopocie.
  • Jeździeckie emocje będzie przekazywał na bieżąco słuchaczom Trójki Dariusz Urbanowicz.

Wśród osób, które pokochały jeździectwo po zobaczeniu na własne oczy Cavaliady, jest Krzysztof Łoniewski. – Widziałem wiele rozmaitych wydarzeń sportowych, kibicuję różnym dyscyplinom, jeździłem za sportowcami po całym świecie, natomiast byłem urzeczony tym, co zobaczyłem w Poznaniu dwa miesiące temu – przyznaje dziennikarz sportowy Trójki.  

Łoniewskiego zafascynował m.in. sposób traktowania koni przez jeźdźców. – Te konie są członkami rodziny i sportowcami. Są pod specjalną opieką dietetyków i fizjoterapeutów, i to widać. Zawodnicy kapitalnie opowiadają o tym, że ich konie uwielbiają blask jupiterów, uwielbiają startować przy pełnej publiczności. Wtedy dają z siebie najwięcej.

Czytaj też: 

Konie widziane oczami jeźdźców

"Elektryczny, temperamentny, bardzo inteligentny" – tak o swoim koniu o skomplikowanym imieniu Groenaannemer van den Lentamel opowiada Julia Jaglarz. – Cudownie się z nim współpracuje, w każdym momencie chce zrobić z parkurem coś najlepszego, co tylko da się zrobić. Zdecydowanie to jest wojownik, zawodnik i największy przyjaciel w jednym – zapewnia amazonka. 

Przymiotnikami "ekspresyjna", "kobieca" i "dynamiczna" opisuje swoją klacz Cycerę Adam Nicpoń. Zwraca on uwagę na to, że w trenowaniu konia najważniejsze jest zbudowanie z nim dobrej relacji i że potrzeba minimum czterech lat, aby koń stał się pewny i powtarzalny. – Nie sztuką jest przejechać jeden duży konkurs, a potem koń się wystraszy, zrobi sobie kuku i zaczynamy wszystko od zera – mówi jeździec.

>>> Posłuchaj podcastu: "Koń, jaki jest, każdy słyszy - Cavaliada 2024 w Polskim Radiu" <<<

Kilkanaście ciężarówek kruszywa

Kibice jeździectwa, którzy w najbliższych dniach pojawią się na Cavaliadzie w sopockiej Ergo Arenie, zapewne będą pod wrażeniem panującej tam atmosfery i skali całego przedsięwzięcia. Przygotowania do zawodów rozpoczęto już w miniony weekend. – Tego kruszywa, które wypełnia całą arenę główną, jest bardzo dużo. To jest kilkanaście ciężarówek, które przywożą to kruszywo z jednego konkretnego miejsca i wysypują je tu po to, żeby efekt finalny był pożądany – mówi wicedyrektor Cavaliady Maciej Stroiński. 

Posłuchaj

5:16
Cavaliada Tour – w ten weekend czas na Sopot! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:54
Cavaliada 2024 w Sopocie. Co przygotowano? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:09
Cavaliada 2024 Sopot - Dariusz Urbanowicz (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Dariusz Urbanowicz (dziennikarz sportowy Trójki)
Data emisji: 1.02.2024, 2.02.2024
Godzina emisji: 16.11, 16.38

kc/wmkor

Polecane