Cavaliada Warszawa: finał jeździeckich zmagań na Torwarze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cavaliada Warszawa: finał jeździeckich zmagań na Torwarze
Tegoroczna odsłona Cavaliada Tour na Torwarze w Warszawie została rozegrana w dniach 16-19 listopadaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Cavaliada Tour 2023 na warszawskim Torwarze dostarczył emocji miłośnikom jeździectwa. Poza rywalizacją sportowców, w trakcie wydarzenia znalazły się imponujące pokazy i konkurencje. Z kolei organizatorzy zawodów podkreślają w radiowej Trójce, że można być spokojnym o przyszłość jeździectwa w naszym kraju.

  • Cavaliada Tour 2023 w Warszawie rozegrano w dniach 16-19 listopada.
  • Podczas zawodów rozegrano m.in. konkursy zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.
  • Na miejscu imprezy nie zabrakło radiowej Trójki. O przebiegu ostatniego dnia imprezy opowiadali w Piotr Firan i Dariusz Urbanowicz.

Ranga tegorocznej odsłony Cavaliady w Warszawie, decyzją Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, powróciła po czterech latach do trzech gwiazdek. Oznacza to, że w programie znalazły się aż trzy konkursy zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i liczące się ramach kwalifikacji olimpijskiej.

Impreza łączy w sobie cztery konkurencje jeździeckie: skoki przez przeszkody, WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego), ujeżdżenie i powożenie. Zawody zaczęły w czwartek rano, 16 listopada. Sukcesami w ramach konkurencji mogą poszczycić się jeźdźcy z Polski; pierwszego dnia w konkursie Dużej Rundy wygrał Michał Kaźmierczak na wałachu Whoopy Boy. Z kolei w sobotę (18.11), w finale zaliczanej do światowego rankingu Średniej Rundy, najlepszy występ zanotował Jarosław Skrzyczyński jadący na 8-letnim wałachu Komboy.

 

Podczas Cavaliady przeprowadzono także konkurs Barier o wzrastającym stopniu trudności. Jego uczestnicy rywalizowali o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego pod patronatem promocyjnym Polskiego Radia. Wyróżnienie wywalczył Irlandyczyk Diarmuid Howley.

Jak kiedyś uczono jeździectwa?

- Na pierwszych zajęciach trener uczył nas, jak spadać z konia. Od razu nam powiedziano, że aby nauczyć się jeździć konno, trzeba co najmniej sto razy spaść z konia - wspomina Jarosław Idzi, pięcioboista nowoczesny i komentator sportowy, medalista mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. - Swego czasu, jako pięciobojowy młokos dostałem zapewnienie, że wystartuję w zawodach juniorów. Z biegiem, pływaniem, strzelaniem i szermierką nie było problemu, ale koń to była zagadka. Trener wpadł na fantastyczny pomysł, by przez cztery tygodnie poprzedzające zawody jeździć bez siodła. Oczywiście to nie było łatwe. (...) Później, jak usiadłem w siodło i poczułem strzemiona, czułem taką pewność, że czułem, że nic złego zaskoczyć mnie nie może.

W rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem sportowiec dodaje, że jeździectwo to także "wspaniała, wielowiekowa, osadzona w polskich sercach tradycja". - Te wszystkie nauki, jak się zachowywać i traktować konia, także podstawowa maksyma, że najważniejsze jest dobro konia. (...) Rotmistrz Aleksander Chajęcki uczył nas także, aby osoby starsze i trenera darzyć odpowiednim szacunkiem - opowiada gość radiowej Trójki.

Najczęściej czytane:

Promowanie jeździectwa wśród najmłodszych

Jedną z konkurencji przewidzianych w programie wydarzenia na Torwarze jest Cavaliada Future. Zawody w jeździe na kucach mają na celu wsparcie i promowanie jeździectwa wśród dzieci i młodzieży. - Widać, że to zainteresowanie rośnie. To jedna z konkurencji, która odbywa się nie tylko na arenie Cavaliady; już od sierpnia dzieciaki startowały w kwalifikacjach i starały o to, by najlepsza szesnastka mogła wystartować na Cavaliadzie - zaznacza Jakub Paterka, dyrektor Cavaliady Tour.

Rozmówca Piotra Firana wyjaśnia, że najczęściej przygoda z jeździectwem zaczyna się w wieku 8-10 lat. - W wielu ośrodkach szkółki nastawiają się na to, by w tym wieku rozpocząć przygodę na kucach. (...) Najważniejsze, by rozpocząć tę przygodę pod okiem trenera. Daje nam to taki efekt, że ta pasja się rozwija zgodnie z zasadami szkółki sportowej. To powoduje, że z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie zawodami.

- Jest bardzo wysoki poziom. Zarówno pod względem jeździeckim, jak i publiczności. Każdy konkurs dostarcza innych emocji. Z roku na rok widać, że kibice edukują się i w wielu przypadkach to zainteresowanie można odczuć też na trybunach - podkreśla Jakub Paterka.

---

Najważniejszym punktem programu ostatniego dnia jest niedzielny konkurs Grand Prix (150 cm).  Tu pula nagród wynosi aż 217 000 PLN co daje możliwość powalczenia o wyższe premie punktowe do rankingu FEI (80 za pierwsze miejsce). Dodatkowo konkurs ten będzie zaliczany do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.  

Posłuchaj

1:42:04
Cavaliada Warszawa: finał jeździeckich zmagań na Torwarze (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W programie Cavaliady na ostatni dzień znalazły się ponadto dwa konkursy Open Tour, gdzie triumfowali Łukasz Bogusz i Julia Koszuta. Przeprowadzono także zawody dzieci na kucach oraz konkurs dwunawrotowy zaprzęgów parokonnych. 

CAVALIADA 2023 | wielkie święto jeździectwa/Polskie Radio

***

Audycja: Spotkania trzeciego stopnia
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 19.11.2023
Godzina emisji: 14.07

qch/kk

Polecane